Lise öğrencilerine uygulanan life kinetik antrenmanların bazı motorik ve bilişsel beceriler üzerine etkisi
The effect of life kinetik training on some motor and cognitive skills of high school students
  1. Tez No: 881052
  2. Yazar: ŞEYMA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDE MAVİ VAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Life kinetik antrenmanların lise öğrencileri üzerindeki motorik ve bilişsel etkileri incelenerek, bu etkilerin öğrencilerin çok yönlü gelişimleri açısından önemi saptanarak Beden Eğitimi ve Spor derslerinde uygulanabilirliği veya öğrencilere önerilebilirliği araştırılacaktır. Araştırmacılar, ülkemizdeki sınırlı sayıdaki bilimsel çalışmaya dayanarak, life kinetik uygulamalarının mental ve fiziki performans, motor ve koordinasyon beceriler üzerinde pozitif yönde etki ettiğini ifade etmektedir. Fakat kaynaklar incelendiğinde life kinetik uygulamalarının dikkat, reaksiyon süresi ve el-göz koordinasyonu üzerinde etkisini inceleyen çok az çalışma vardır. Bu araştırmada modern bir antrenman çeşidi olan life kinetik antrenmanlarının bazı motorik ve bilişsel becerilerini geliştirmek için kullanılabileceği göz önünde bulundurularak, life kinetik antrenmanlarının öğrencilerin, dikkat, denge, el-göz koordinasyonu ve reaksiyon zamanına etkisi araştırılmıştır. Bu bağlamda on iki hafta boyunca sporculara uygulanan life kinetik antrenmanlarının deneklerden denge, reaksiyon süresi, el-göz koordinasyonu ve dikkat, üzerinde etkisi belirlenmiştir. Bu araştırmada, deneysel model kullanılmıştır. Deneysel modelde bir karşılaştırma vardır. Bu araştırma deneysel araştırma tipinde ön test son test kontrol gruplu model ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni Kırşehir Durdu Muzaffer Marşap Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde 2022/2023 Eğitim/Öğretim yılında öğrenim gören 300 kız öğrenciden oluşacak olup, Araştırmanın örneklemi ise rastgele seçilmiş 20 kontrol, 20 deney grubu olmak üzere toplam 40 denek 9.10.11. sınıf gönüllü kız öğrencilerden oluşmaktadır. Deneklerden Reaksiyon Süresi, Denge, El-Göz Koordinasyonu, Dikkat, ölçüm parametreleri alınmıştır. Denge testi ölçümleri Flamingo denge aleti ile ölçülmüştür. x El-Göz Koordinasyonu testi Wall Catch Koordinasyon Testi, Reaksiyon Zamanı Ölçümü ise Nelson'un el reaksiyon testi, cetvel yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Dikkat testi ise Brickenkamp (1962) tarafından geliştirilen Toker (1990) tarafında Türkiye'ye uyarlanan 11 14 yaş grubu için D2 dikkat testi kullanılmıştır Araştırma sonucunda öğrencilerie uygulanan life kinetik antrenmanın, öğrencilerin reaksiyon sürelerini azalttığı, denge becerilerini, el göz koordinasyonu becerilerini daha fazla geliştirdiği sonucu ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilere uygulanan life kinetik antrenmanın, dikkatlerini geliştiğini, doğru cevap sayılarını arttığını, boş bırakılma sayılarını azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Life kinetik antrenmanların lise öğrencilerinin motorik ve bilişsel becerilerini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
By examining the motoric and cognitive effects of Life kinetik training on high school students, the importance of these effects in terms of multidimensional development of students will be determined and their applicability in Physical Education and Sports courses or their recommendability to students will be investigated. Based on the limited number of scientific studies in our country, the researchers state that Life kinetik applications have a positive effect on mental and physical performance, motor and coordination skills. However, there are very few studies examining the effect of Life kinetik applications on attention, reaction time and hand-eye coordination. In this study, considering that Life kinetik training, which is a modern training type, can be used to improve some motoric and cognitive skills, the effect of Life kinetik training on attention, balance, reaction time of students was investigated. In this context, does Life kinetik training applied to athletes for twelve weeks have an effect on balance, reaction time, hand-eye coordination and attention? In this research, experimental model was used. There is a comparison in the experimental model. This research was carried out with pre-test post-test control group model in experimental research type. The population of the research will consist of 300 female students studying at Kırşehir Durdu Muzaffer Marşap Girls' Anatolian Imam Hatip High School in the 2022/2023 academic year, and the sample of the research consists of 40 subjects, 20 control and 20 experimental groups, randomly selected from 9.10.11th grade volunteer female students. Reaction Time, Balance, Hand-Eye Coordination, Attention, measurement parameters were taken from the subjects. Balance test measurements were measured with Flamingo balance machine. Hand Eye Coordination test was measured using Wall Catch Coordination Test, and Reaction Time was measured using Nelson's hand reaction test, ruler method. D2 attention test for 11 xii 14 age group, developed by Brickenkamp (1962) and adapted to Turkey by Toker (1990), was used. As a result of the research, it was concluded that the Life kinetik training applied to the students reduced their reaction times, improved their balance skills and hand-eye coordination skills more. It was concluded that the Life kinetik training applied to the students participating in the research improved their attention, increased the number of correct answers, and decreased the number of blank answers. It was concluded that Life kinetik training improves motoric and cognitive skills of high school students.