Türk ve yabancı uyruklu öğrencilerin menstruasyona ilişkin tutumlarının karşılaştırılması ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Comparison of turkish and international students' attitudes towards menstruation and determination of affecting factors
- Tez No: 881189
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Türk ve yabancı uyruklu öğrencilerin menstruasyon tutumlarının karşılaştırılması ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma tanımlayıcı, 8 Ağustos 2023-17 Mart 2024 tarihleri arasında, kesitsel ve ilişki arayıcı tipte gerçekleştirildi. Dahil etme kriterlerine uyan üniversite öğrencilerine kişisel bilgi formu ve Menstruasyon tutumunu değerlendirme ölçeği doldurtuldu. Elde edilen verileri istatistik programında %95 güven aralığında analiz edildi. Çalışma %50,7'si (n=152) yabancı uyruklu olan 300 üniversite öğrencisi ile tamamlandı. Tüm öğrencilerde menstruasyon süresi birbirine yakın şekilde ortalama 6 gün sürmektedir. Menstruasyonda en çok kullanılan ilaçlar parasetamol idi. Menstruasyonla ilgili görüşlerinin ortalamanın üzerinde olduğunu gösteren toplam puanın ortalaması 94,3'tür. Menstruasyon tutumu hemen hemen tüm öğrencilerde benzer özellikler göstermekle birlikte kültür farklılıkları görülebilmektedir. Öğrencilerin Menstrüel tutumlarını belirleyen en büyük etkenin Menstrüel semptomları yaşama şiddeti olarak söylenebilir. Üniversite öğrencilerine bu bağlamda menstruasyonun başladığı yaşlardan itibaren destek ve bilgilendirme yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
It was aimed to compare menstruation attitudes of Turkish and foreign students and to determine the factors affecting them. This descriptive, cross-sectional, correlational study was conducted between August 8, 2023 and March 17, 2024. University students who met the inclusion criteria were asked to fill out a personal information form and the Menstruation Attitude Evaluation Scale. The data obtained were analyzed in the statistical program with a 95% confidence interval. The study was completed with 300 university students, 50.7% (n=152) of whom were foreign nationals. The duration of menstruation was similar in all students with a mean duration of 6 days. The most commonly used drugs during menstruation were paracetamol. The mean total score was 94.3, indicating that their views about menstruation were above average. Menstrual attitude shows similar characteristics in almost all students, but cultural differences can be seen. It can be said that the biggest factor determining students' menstrual attitudes is the severity of experiencing menstrual symptoms. In this context, university students should be supported and informed from the beginning of menstruation.