The relation between gpx1 gene polymorphism and ovarian cancer
GXP1 gen polimorfizminin ve Türk nüfusundaki yumurtalık kanseri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 881395
  2. Yazar: BAKER ALSHEIKH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM SEDA GÜLEÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yumurtalk kanseri Kanserin yaygın bir şekli ve kadınlar arasında ölümlerin başlıca nedeni yumurtalık kanseri. (OC). Hastalığın erken aşamalarında teşhis zor, kötü bir prognoze yol açar. Yumurtalık kanseri riskini değiştirilemez ve değiştirilebilir faktörler de artırabilir. Glutathione peroksidaz 1 (GPX1) hücrelerde reaktör oksijen türlerinin seviyelerini düzenleyen bir antioksidan olarak önemli bir rol oynayan önemli bir enzimdir. GPX1 gen varyantlarının kanser riskinde rolü tartışılıyor. GPX1'in yüksek seviyeleri genellikle çeşitli kanser türlerinde bulunur, ancak bazı çalışmalar, dolaşımdaki düşük seviyelerin kanser riskini artırabileceğini öne sürüyor, bu nedenle GPX1, hem bir tümör inhibitörü hem de teşvikçisi olarak hareket edebilir. GPX1 polimorfizm (rs1050450) insan GPX 1 geninin en yaygın fonksiyonel SNP'sidir ve meme, prostat, mesane, akciğer, leukemi ve kolorektal kanserler de dahil olmak üzere çeşitli kanserlerle ilişkilidir. Bu tez çalışmasının amacı, GPX1 (rs1050450) polimorfizminin yumurtalık kanseri riskini ne ölçüde etkilediğini incelemekti. İki grup, yumurtalık kanseri olan 90 hasta ve 90 sağlıklı kontrol grubuna dahil edildi. Her iki grup için de gerçek zamanlı PCR kullanıldı ve verileri analiz etmek için SPSS kullanıldı. Sonuçlarına göre, homozigoz CC genotipine sahip olanlar daha az riskli (Odds Ratio [OR] 0.304, 95% Güven Aralığı [CI] 0.161 - 0.577). Buna karşılık, TT polimorfizmli kişilerde daha yüksek bir risk vardır (OR 3.308, 95% CI 1.024 - 10.682). C alleli, potansiyel üç kat azalma gösterir, azaltılmış risk ile önemli bir ilişki gösterir. Bununla birlikte, T alleli olan bireyler, bu kanser türüne hastalığı olmayan kişilerden yaklaşık üç kat daha duyarlıdırlar (orantı oranı (OR) 3,286). GPX1 geninin 0.001 değerinde önemli bir P değeri var, bu da genin ve kanser başlangıcı arasında önemli bir bağlantı olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
A common form of cancer and the main cause of death among women is ovarian cancer (OC). Diagnosis in the early stages of the disease is challenging, resulting in a poor prognosis. The risk of ovarian cancer can be increased by both non-modifiable and modifiable factors. Glutathione Peroxidase 1 (GPX1) is a vital enzyme that plays a crucial role as an antioxidant through regulating of reactive oxygen species levels in the cells. The role of GPX1 gene variants in cancer risk is debated. High levels of GPX1 are often present in various types of cancer, but some studies suggest that low levels of circulating GPX1 may increase cancer risk, so GPX1 can act as both a tumor suppressor and promoter. The GPX1 (rs1050450) polymorphism is the most common functional SNP in the human GPX1 gene and is associated with various cancers, including breast, prostate, bladder, lung, leukemia, and colorectal cancers. The aim of this thesis work was to examine how much extent the GPX1 (rs1050450) polymorphism affects the risk of ovarian cancer. There were included two groups, a group of 90 patients with ovarian cancer, and a group of 90 healthy controls. Real-Time PCR was used to genotype both groups, and SPSS was used to analyze the data. According to our result, those with a homozygous CC genotype having a reduced risk (Odds Ratio [OR] 0.304, 95% Confidence Interval [CI] 0.161 - 0.577). Inversely, persons with a TT polymorphism have a higher risk (OR 3.308, 95% CI 1.024 - 10.682). The C allele indicates a substantial relationship to a diminished risk, indicating a potential threefold reduction. However, individuals with the T allele are approximately three times more sensitive to this form of cancer than those without the condition (the odds ratio (OR) of 3.286). The GPX1 gene has a significant P-value of 0.001, suggesting a substantial link between the gene and cancer initiation.