Türk popüler müziğinde kadın bedeninin nesneleştirilmesi: Tarihsel, toplumsal ve sektörel bir analiz
Objectification of the female body in Turkish popular music: A Historical, social and sectoral analysis
- Tez No: 881798
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN ÖZMENTEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, Türk popüler müziğinde kadın bedeninin nesneleştirilmesi fenomenini postmodern feminizm, objektifikasyon, self objektifikasyon ve müzik endüstrisi gibi kavramlar çerçevesinde ele almayı hedeflemektedir. Araştırmanın amacı, Türkiye'deki popüler müzik sahnesinde kadın sanatçıların bedenlerinin nasıl objeleştirildiğini ve bu sürecin tarihsel, toplumsal ve sektörel bağlamlarını anlamaktır. Çalışma, kadın bedeninin müzik endüstrisi içerisinde nasıl temsil edildiğini ve algılandığını anlamak için postmodern feminizmin çoklu bakış açısını temel almıştır. Bu çerçevede, kadın bedeninin bir obje olarak algılanması ve kullanılması süreci incelenmiştir. Müzik endüstrisi içerisinde kadın sanatçıların deneyimleri ve yaşadıkları zorluklar da sistematik literatür taraması ve görsel işitsel kayıtlar ile incelenmişt ve elde edilen sonuçlara göre, popüler müzikte (indie ve pop müzik) kadın bedeni nesneleştirilmesi konusu üç ana başlık altında toplanmıştır. Birincisi anaakım pop müzik sektörü içerisindeki bedenlerini nesneleştiren kadın müzisyenler, ikinci olarak, indie müzik sektörü içerisinde başlayıp tanınırlığı arttıkça imajında değişiklik ile anaakım pop müzik imajına yaklaşan kadın müzisyenler ve indie müzik akımı içerisinde, bedenlerini nesneleştirme aracı olsarak kullanmayan kadın müzisyenlerdir.
Özet (Çeviri)
This research aims to address the phenomenon of objectification of the female body in Turkish popular music within the framework of concepts such as postmodern feminism, objectification, self-objectification and the music industry. The aim of the research is to understand how the bodies of female artists are objectified in the popular music scene in Turkey and the historical, social and sectoral contexts of this process. The study draws on the multiple perspectives of postmodern feminism to understand how the female body is represented and perceived within the music industry. Within this framework, the process of perception and use of the female body as an object is analyzed. The experiences and challenges of women artists in the music industry were also examined through a systematic literature review and audiovisual recordings. According to the results obtained, the objectification of the female body in popular music (indie and pop music) is grouped under three main headings. Firstly, female musicians in the mainstream pop music sector who objectify their bodies, secondly, female musicians who start in the indie music sector and change their image as their recognition increases and approach the image of mainstream pop music, and female musicians in the indie music movement who do not use their bodies as a means of objectification.