Evli bireylerde ayrılma bireyleşme düzeyleri, psikolojik esneklik ve eşe kendini açmanın bağlanma yaralanmaları ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between separation-individuation levels, psychological flexibility, and spousal self-disclosure with attachment injuries in married individuals
- Tez No: 881827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN DUYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bağlanma yaralanmaları evlilikte yaşanan olumsuz veya kritik olaylardan sonra yaşanan deneyimlerdir ve evlilik doyumunu olumsuz etkilemektedir. Mevcut çalışmanın amacı evli bireylerde ayrılma bireyleşme sorunları, psikolojik esneklik ve eşe kendini açmanın bağlanma yaralanmaları ile ilişkisini incelemektir. Çalışmaya 19-65 yaş arası en az 1 yıldır evli olan 215 kişi katılmıştır. Katılımcılara Evlilikte Bağlanma Yaralanmaları Ölçeği (EBYÖ), Ayrılma Bireyleşme Envanteri (ABE), Psikolojik Esneklik Ölçeği (PEÖ) ve Eşe Kendini Açma Ölçeği (EKAÖ) uygulanmıştır. IBM SPSS 26.0 kullanılarak Pearson Korelasyon analizi ve Çoklu Regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre ayrılma bireyleşme ile bağlanma yaralanmaları arasında pozitif yönlü; psikolojik esneklik ve alt boyutları olan anda olma, kabul ve ayrışma ile bağlanma yaralanmaları arasında negatif yönlü ve eşe kendini açma ile bağlanma yaralanmaları arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre ise ayrılma bireyleşmenin bağlanma yaralanmalarını pozitif yönde ve eşe kendini açmanın bağlanma yaralanmalarını negatif yönde yordadığı bulunmuştur. Psikolojik esnekliğin ise ayrılma bireyleşme ve eşe kendini açma ile birlikte girdiği modele anlamlı bir katkısının olmadığı görülmüştür. Elde edilen bulguların alanyazına ve klinik alana özgün ve güncel bilgiler sunduğu düşünülmektedir. Araştırmanın bulguları mevcut alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve gelecek araştırmalara önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
Attachment injuries are experiences that occur following negative or critical events in marriage, adversely affect marital satisfaction. The present study aimed to examine the relationship between separation individuation problems, psychological flexibility, and spousal self-disclosure with attachment injuries among married individuals. A total of 215 individuals aged 19-65, who had been married for at least one year, participated in the study. Participants completed the Marital Attachment Injury Scale, the Separation Individuation Inventory, the Psychological Flexibility Scale, and the Spousal Self-Disclosure Scale. Pearson Correlation analysis and Multiple Regression analysis were conducted using IBM SPSS 26.0. The results of the correlation analysis revealed significant positive correlations between separation individuation problems and attachment injuries. Conversely, negative correlations were found between psychological flexibility and its sub-dimensions of being present, acceptance, and defusion, and attachment injuries. Additionally, negative correlations were observed between spousal self-disclosure and attachment injuries. Multiple regression analysis indicated that separation individuation problems positively predict attachment injuries, while spousal self-disclosure negatively predicts attachment injuries. Psychological flexibility did not significantly contribute to the model when analyzed together with separation individuation and spousal self-disclosure. These findings provide novel and relevant insights to the literature and clinical field. Findings were discussed within the framework of prior research, and suggestions for future research were proposed.