Postmenopozal osteoporoz tanılı hastalarda antirezorptif ajanların sarkopeni bulgularına etkisi
The effect of antiresorptive treatments on sarcopenia in patients diagnosed with postmenopausal osteoporosis
  1. Tez No: 881991
  2. Yazar: SEDA KARAASLAN YETEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: İleri yaştaki osteoporoz tanılı hastalarda sarkopeni birlikteliğinin önemi son yıllarda daha iyi anlaşılmaktadır. Bu çalışmada bisfosfonatların ve denosumabın sarkopeni bulgularına etkilerinin değerlendirilmesi ve osteosarkopeni tedavisinde literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel vaka-kontrol çalışmasında bisfosfonat veya denosumab alan postmenopozal osteoporoz tanılı 65-80 yaş arası 50'şer kadın hastaya dinamik ve kantitatif sarkopeni tetkikleri uygulandı. Tedavi almayan osteoporozlu 50 hasta ve osteoporozu olmayan 50 katılımcı da değerlendirilerek bu dört grubun tetkikleri karşılaştırıldı. Diğer çalışmalardan farklı olarak kantitatif ölçümlerde biyoelektrik empedans analizi kullanıldı ve EWGSOP2 Kılavuzu'na göre sarkopeni evreleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background: The importance of sarcopenia in elderly osteoporotic patients has been better understood in recent years. This study aimed to evaluate the effects of bisphosphonate and denosumab on sarcopenia findings and to contribute to the literature on the treatment of osteosarcopenia. Methods: This study was designed as an cross-sectional case-control study. Dynamic and quantitative sarcopenia tests were measured on female postmenopausal osteoporotic patients between the ages of 65 and 80 who had been receiving bisphosphonates or denosumab. Each group consisted of 50 patients. 50 patients with osteoporosis who did not receive treatment and 50 participants without osteoporosis were also evaluated. These four groups were compared with each other. Unlike other studies, bioelectrical impedance analysis was used in quantitative measurements, and sarcopenia stages were assessed according to the EWGSOP2 Guideline. Results: It was observed that the osteoporotic group that did not receive treatment showed lower performance in muscle strength and physical performance tests than the control group, and quantitative muscle measurements were also lower.