Şizofreni tanılı bireylere bakım verenlere dinletilen işitsel halüsinasyon temelli ses işitme simülasyonu uygulamasının bakım verenlerin duygu dışavurumu ve algılanan aile yükü üzerine etkisi
The effect of auditory hallucination-based sound simulation application that is listened to by caregivers of individuals with schizophrenia on their emotional expression and perceived family burden
  1. Tez No: 882116
  2. Yazar: FATMA GÜL SAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı şizofreni tanılı bireylere bakım verenlere uygulanan İşitsel Halüsinasyon Temelli Ses İşitme Simülasyonu'nun bakım verenlerin duygu dışavurumu ve algılanan aile yükü üzerine etkisini belirlemektir. Yöntem: Bu çalışma ön test - son test düzeninde, randomize kontrollü desende tasarlanmıştır. Çalışma müdahale grubuna 20, kontrol grubuna 20 olmak üzere toplam 40 (n=40) şizofreni tanılı bireye bakım veren ile yürütülmüştür. Veriler Mart 2023-Ekim 2023 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, Duygu Dışavurumu Ölçeği ve Algılanan Aile Yükü Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubuna İşitsel Halüsinasyon Temelli Ses İşitme Simülasyonu uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise yalnızca kliniğin rutin uygulamaları devam etmiştir. Tüm katılımcılara uygulama öncesi ve uygulamadan bir ay sonra ölçümler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the effect of an Auditory Hallucination-Based Hearing Voices Simulation applied to caregivers of individuals diagnosed with schizophrenia on their emotional expression and perceived family burden. Method: This study was designed as a randomized controlled trial with a pre-test and post-test design. A total of 40 caregivers of individuals diagnosed with schizophrenia participated in the study, with 20 in the intervention group and 20 in the control group. Data were collected between March 2023 and October 2023 through face-to-face interviews using the Personal Information Form, the Expressed Emotion Scale, and the Perceived Family Burden Scale. The intervention group underwent the Auditory Hallucination-Based Hearing Voices Simulation, while the control group continued with only the clinic's routine practices. Measurements were taken for all participants before the intervention and one month after the intervention.