Türkiye ile Rusya ilişkilerinin işbirliği ve çatışma perspektifinden incelenmesi (1990-2023)
Investigation of Türkiye and Russia relations from the perspective of cooperation and conflict (1990-2023)
  1. Tez No: 882304
  2. Yazar: MARAL MOMİNOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FİŞNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Türkiye-Rusya ilişkilerinin işbirliği ve çatışma perspektifi bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Diğer bir ifadeyle çalışma, Rusya ve Türkiye devletleri arasında iş birliğine ya da çatışmacı ilişkilere konu olan alanları ortaya koymaktadır. Soğuk Savaş'ın sona ermesi, daha önce zıt bloklarda yer alan Türkiye ve Rusya için yeni fırsatlar açmıştır. Türkiye, kültürel bağlar nedeniyle özellikle Kafkaslar ve Orta Asya'daki ülkelerle güçlü ilişkiler kurmayı hedeflemiştir. 1990'ların sonlarına doğru, Rusya istikrar kazanarak, eski Sovyetler Birliği ülkelerini güvenliği için hayati önemde görmeye başlamış ve Türkiye ile rekabete girişmiş, bu da zaman zaman karşılıklı tehdit algılarına yol açmıştır. Ekonomik krizlere rağmen Türkiye ve Rusya'nın ikili ticareti, örtüşen ekonomik çıkarlarla gelişmiştir. 2000'lerde gelişen ekonomik bağlar ve Batı ile yaşanan sorunlar, iş birliğini artırmıştır. Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz'deki çatışmalar, farklı çıkarların varlığını ortaya koysa da iş birliği potansiyelini de göstermiştir. Bölgesel çatışma konularına rağmen, karşılıklı ekonomik bağımlılık, uzlaşma ve iş birliğini teşvik etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Türkiye-Russia relations in the context of cooperation and conflict perspectives. In other words, the study reveals the areas that are subject to cooperation or conflictual relations between the states of Russia and Turkey. The end of the Cold War opened new opportunities for Türkiye and Russia, which were previously in opposing blocks. Due to cultural ties, Türkiye has aimed to establish strong relations especially with the countries in the Caucasus and Central Asia. Towards the end of the 1990s, Russia gained stability and began to see the former Soviet Union countries as vital for its security and began to compete with Turkey, which occasionally led to mutual threat perceptions. Despite economic crises, bilateral trade between Türkiye and Russia has developed with overlapping economic interests. Developing economic ties and problems with the West in the 2000s increased cooperation. Conflicts in Syria, Libya and the Eastern Mediterranean have revealed the existence of different interests, but also demonstrated the potential for cooperation. Despite issues of regional conflict, economic interdependence has encouraged reconciliation and cooperation.