Lumateperone tosylate etken maddesinin MTT, CA ve MN testleri ile genositotoksik etkilerinin belirlenmesi ve in silico DNA kenetlenme çalışmaları
Determination of genocytotoxic effects of lumateperone tosylate active substance by MTT, CA and MN tests and in silico DNA docking studies
  1. Tez No: 883284
  2. Yazar: TUĞBA ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYRALDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HALİL KENGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Farmasötik Toksikoloji, Genetik, Biology, Pharmaceutical Toxicology, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Antipsikotikler çeşitli psikolojik hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Şizofreni tanısı konulmuş bireylere, semptomlar, bunların şiddeti ve süresi göz önünde bulundurularak antipsikotik ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Atipik antipsikotikler, şizofreni hastalarında görülen pozitif ve negatif semptomları belirgin şekilde azalttığı için hastaların tedavisinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada şizofreni tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarda etken madde olarak kullanılan atipik (ikinci nesil) antipsikotiklerden Lumateperone Tosylate (LT) test maddesi olarak kullanılmıştır. LT'ın aynı anda serotonin, dopamin ve glutamatın vücutta birbirleriyle iletişim kurmasını düzenleyerek etki göstermesi onu diğer antipsikotiklerden farklı kılmaktadır. Bu çalışmada MTT (3- (4,5-dimetiltiazol-2-il) -2,5-difeniltetrazolyum bromür) Testi, Kromozom Anormalliği (KA) ve Mikronükleus (MN) testleri kullanılarak LT'nin olası genotoksik ve sitotoksik etkisi belirlenmiştir. Elde edilen datalar SPSS programı kullanılarak kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. KA/Hücre, % AH, ‰ MN ve ‰ BNMN değerleri hesaplanarak genotoksik etkisi, MI, NBI ve MTT değerleri saptanarak ise sitotoksik etkisi değerlendirilmiştir. İlave olarak in silico docking (DNA kenetlenme çalışmaları) çalışmaları ile DNA ile olan etkileşim düzeyleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Antipsychotics are widely used in the treatment of various psychological disorders. Individuals diagnosed with schizophrenia are treated with antipsychotic medication, taking into account the symptoms, their severity and duration. Atypical antipsychotics are intensively used in the treatment of patients with schizophrenia because they significantly reduce positive and negative symptoms. In this study, Lumateperone Tosylate (LT), one of the atypical (second generation) antipsychotics used as active ingredient in some drugs used in the treatment of schizophrenia, was used as a test substance. The fact that LT acts simultaneously by regulating the communication of serotonin, dopamine and glutamate in the body makes it different from other antipsychotics. In this study, possible genotoxic and cytotoxic effects of LT were determined by using MTT (3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide) Test, Chromosome Abnormality (CA) and Micronucleus (MN) tests. The data obtained were compared with the control group using SPSS program. Genotoxic effect was evaluated by calculating KA/Cell, % AH, ‰ MN and ‰ BNMN values and cytotoxic effect was evaluated by determining MI, NBI and MTT values. In addition, in silico docking (DNA docking studies) were performed to determine the level of interaction with DNA.