5237 Sayılı Türk Ceza Kanununda tehdit suçu ve benzer suçlardan ayrımı
The distinction between the crime of threat and similar crimes in the Turkish Penal Code No. 5237
  1. Tez No: 883496
  2. Yazar: MURAT ENES PAKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TANJU SARIGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tehdit suçu, mağdurun iradesini esir alarak ona arzu ettiği davranışı dikte eder. Bu nedenle isabetli olarak hürriyete karşı suçlar arasında düzenlenmiştir. Mağdurun özgürce karar verme ve bu kararın sonuçlarına katlanma hürriyeti zedelenmektedir. Anayasa, Ceza Kanunu ve çeşitli mevzuat hükümleriyle kişi hürriyeti koruma altına alınmıştır. Türk Ceza Kanunu'nun 106. Maddesinde düzenlenen tehdit suçu birçok suçun unsuru ya da nitelikli hali konumundadır. Benzer şekilde birçok suçla da yakın ilişki içerisindedir. Özellikle yeni kanunumuzda bağımsız bir suç olarak düzenlenen şantaj suçu bir açıklama tehdididir. Cebir suçu ise maddi tehdittir. Tehdit suçunun sübut edebilmesi için tehdidin mağdura bildirilmesi, sözlerin tehdide elverişli olması ve ciddi olması gerekir. Tehdidin farklı hukuki değerleri konu alması mümkündür. Yaşama hakkına, vücut dokunulmazlığına, cinsel dokunulmazlığa karşı olabileceği gibi malvarlığı itibariyle büyük bir zarara uğratılacağı veya sair bir kötülük edileceği tehdidinde bulunmak da mümkündür. Son düzenlemelerle birlikte kadına karşı tehdit eylemi cezanın alt sınırında artırım yapılmasını gerektiren bir neden olarak kanunumuza eklenmiştir. Tehdit suçunun birçok nitelikli hali bulunmaktadır. Bu nitelikli haller mağdurun iradesini daha fazla zorlaması ve failin cesaretlendirmesi nedeniyle cezada artırım yapılmasını gerektiren sebeplerdir. Suçun nitelikli halleri şikâyete veya uzlaşmaya tabii değildir.
Özet (Çeviri)
The crime of threat dictates the desired behavior to the victim by taking his will captive. Thus it is appropriately classified among crimes against freedom. The freedom of the victim to make decisions freely and bear the consequences of those decisions is undermined. Constitutional provisions, the Penal Code, and various regulations protect individual freedoms. The crime of threat, regulated in Article 106 of he Turkish Penal Code, is a constitutive or qualified form of many crimes and is closely related to many other offenses. Particularly, the newly regulated crime of extortion in our law is a form of verbal threat. Coercion, on the other hand, is a form of physical threat. For the crime of threat to be established, the threat must be transmitted to the victim, the word used must be suitable for a threat, and they must be serious. Threats can involve different legal values. They may relate to the right to life, physical integrity or sexual integrity, or they may involve substantial damage to property or other forms of damage. With recent amendments, the act of threatening a woman has been added as a reason requiring an increase in the lower limit of the penalty in our law. There are many qualified forms of the crime of threat. These qualified forms require an increase in the penalty due to further pressuring the victim's will and encouraging the perpetrator. Qualified forms of the crime are not subject to complaint or reconciliation.