Türk dizilerinin Irak kültürü üzerindeki etkileri
The effects of Turkish TV series on Iraqi culture
  1. Tez No: 883611
  2. Yazar: MALAK ALTEMEMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ AKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma, Türk televizyon dizilerinin Irak toplumu üzerindeki kültürel ve sosyal etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, özellikle Iraklı kadınların bu dizilere olan ilgilerini ve dizilerin Irak toplumundaki yaygınlığını, popülerlik seviyelerini ve kültürel alışveriş biçimlerini analiz etmeyi hedeflemektedir. Araştırma, medya okullarından mezun olan Iraklı kadınlar üzerinden yürütülmekte olup, geniş bir coğrafi dağılım gözetilerek Kuzey, Merkez ve Güney Irak'tan örneklem grupları oluşturulmuştur. Çalışma, nitel araştırma metodolojisi kullanarak, kişisel görüşmeler ve derinlemesine analiz tekniklerini içermekte; böylece Iraklı kadınların Türk dizileriyle olan etkileşimlerinin altında yatan nedenleri ve etkileri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmektedir. Araştırma bulguları, Türk dizilerinin Iraklı kadınlar üzerinde belirgin bir kültürel etki yarattığını ve Irak dramasının gelişimine katkı sağladığını göstermektedir. Ayrıca, araştırma önerileri arasında Netflix ve benzeri elektronik izleme platformlarının gençler üzerindeki etkilerinin incelenmesi, gençlerin düşünme becerilerinin nasıl etkilendiği ve Batılı fikirleri kabul etme düzeylerinin değerlendirilmesi yer almaktadır. Bu öneriler, medya içeriklerinin genç izleyiciler üzerindeki kültürel ve bilişsel etkilerini daha derinlemesine anlamak için yola gösterici niteliktedir. Araştırma, Türk televizyon dizilerinin Irak'taki kültürel dinamikler üzerindeki etkilerini anlamak için kritik önem taşımakta ve medya tüketiminin sosyo-kültürel sonuçlarını aydınlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the cultural and social impacts of Turkish television series on Iraqi society, with a particular focus on the interests of Iraqi women in these series and the extent of their popularity and cultural exchange within Iraq. The study conducts its analysis using a sample of Iraqi women graduates from media colleges, covering a broad geographic distribution across Northern, Central, and Southern Iraq. The thesis employs qualitative research methodologies, including personal interviews and in-depth analysis techniques, to comprehensively assess the underlying reasons and effects of Iraqi women's interactions with Turkish series. The research findings indicate that Turkish series have had a significant cultural impact on Iraqi women and have contributed to the development of Iraqi drama. Additionally, the thesis recommendations include examining the effects of electronic viewing platforms like Netflix on young people, how these platforms impact thinking skills, and the degree of acceptance of Western ideas among youth. These suggestions guide further understanding of the cultural and cognitive effects of media content on young viewers. The thesis is critically important for understanding the effects of Turkish television series on cultural dynamics in Iraq and sheds light on the socio-cultural consequences of media consumption.