Mental retardasyonu olan adölesanların perine hijyeninin değerlendirilmesi
Evaluatıon of perıneal hygıene of adolescents wıth mental retardatıon
- Tez No: 883640
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tanımlayıcı tipte olan bu araştırmada mental retardasyon tanısı almış̧ adolesan kadınların perine hijyeninin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda araştırma verileri Muğla Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulu'nda, mental retardasyon tanısı almış̧ adolesanın bakımından sorumlu kişiler ile yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmada, Adölesan ve Ebeveyn Tanıtıcı Bilgi Formu, Adölesan Menstrual Hijyen Davranışı Değerlendirme Formu ve Yetişkin Menstrual Hijyen Davranışı Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Araştırma bulguları IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatiksel yöntemler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aimed to evaluate the perineal hygiene of adolescent girls diagnosed with mental retardation. In this regard, research data were collected by face-to-face interview with the people responsible for the care of the adolescent diagnosed with mental retardation at Muğla Special Education Work Application Center School. In the study, Adolescent and Parent Introductory Information Form, Adolescent Menstrual Hygiene Behavior Evaluation Form and Adult Menstrual Hygiene Behavior Evaluation Form were used. Research findings were analyzed using IBM SPSS Statistics 22 program. Descriptive statistical methods were applied to evaluate the data.