Yenilenebilir kaynaklardan elektriksel iletken hidrojel eldesi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of electrically conductive hydrogels from renewable resources
- Tez No: 883731
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ÖZÇELEP, DOÇ. DR. GÖKHAN ÇAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hidrojeller, kimyasal yapılarında hidrofilik gruplar bulunun, suyu seven ve bundan dolayı sulu ortama bırakıldığında kapasitelerinin 3-4 katına kadar suyu hapseden ağ yapısına sahip polimer çeşitlerinden biridir. Hidrojel üretiminde solventlerden biri olarak yüksek miktarda d.H2O'nun kullanılması sağlık sektörü başta olmak üzere pek çok alanda çalışmaları bulunmaktadır. Artan nüfus, sanayileşme, atıkların yönetilmesi konusundaki sorunlar dünyanın geleceği ve canlılar için önemli bir tehlike oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında yenilenebilir kaynaklar kullanılarak elektriksel iletken hidrojel sentezi gerçekleştirilmiştir. Burada yenilenebilir kaynak olarak Krotonik Asit (CA) ve İtakonik Asit (İA) kullanılmıştır. CA ve İA ile sentezlenen hidrojeller K2CO3 ve NaHCO3 kullanılarak bu tuzların hidrojellerdeki elektriksel iletkenliğe olan etkisi AC ve DC ölçümler ile incelenmiştir. Bunun sonucunda NaCO3 ile hazırlanan hidrojellerdeki elektriksel iletkenliğin K2CO3 ile hazırlananlara göre daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Bunun yanı sıra hidrojellerde %1 ve %3 oranlarında çapraz bağlayıcı kullanılarak çapraz bağlayıcı oranlarının elektriksel iletkenliğe olan etkisi araştırılmıştır ve İA hazırlanan hidrojellerde %3 çapraz bağlayıcı kullanılmasının iletkenliği düşürdüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydrogels are polymer types with a network structure capable of absorbing water up to 3-4 times their capacity when placed in aqueous environments, owing to the presence of hydrophilic groups in their chemical structure. The use of a high amount of deionized water (d.H2O) as one of the solvents in hydrogel production finds applications in various fields, primarily in the healthcare sector. Issues such as population growth, industrialization, and waste management pose significant threats to the future of the world and its inhabitants.In this thesis, renewable resources were utilized for the synthesis of electrically conductive hydrogels. Crotonic Acid (CA) and Itaconic Acid (IA) were employed as renewable sources. The influence of K2CO3 and NaHCO3 salts on the electrical conductivity of hydrogels synthesized with CA and IA was investigated through AC and DC measurements. As a result, it was observed that the electrical conductivity in hydrogels prepared with NaCO3 was higher compared to those prepared with K2CO3. Additionally, the effect of crosslinker ratios on electrical conductivity was examined by using crosslinkers at 1% and 3% concentrations in the hydrogels. It was observed that the use of 3% crosslinker in hydrogels prepared with IA reduced conductivity.