Türk hukukunda destekten yoksun kalma tazminatı
Compensation for deprivation of support under Turkish law
- Tez No: 884049
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Türkiye'de yılda binlerce iş kazası ve trafik kazası meydana gelmekte olup bu kazalar sonucu binlerce kişinin hayatı son bulmakta ve ölenin desteğinden mahrum kalanların bakım ihtiyacı açığa çıkmaktadır. Bu halde hak sahipleri tarafından tazminat sorumlusuna karşı ölenin desteğinden mahrum kalmaları sebebiyle maddi tazminat talepleri yöneltilmektedir. Türk hukukunda destekten yoksun kalma tazminatı asıl dayanak noktasını 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 53. maddesinden almaktadır. Ancak tazminat sadece Türk Borçlar Kanunlarıyla ilgisi olmayıp iş ve sosyal güvenlik hukukunu, sigorta hukukunu da ilgilendirmektedir. Bu nedenle destekten yoksun kalma tazminatı haksız fiil sorumluluğu sadece trafik kazalarından kaynaklı ölümler sebebiyle açığa çıkmayıp işveren tarafından işyeri veya işyeri sayılan yerlerde gerekli önlemlerin alınmaması, işverenin kanundan ve iş sözleşmelerinden kaynaklı işçi üzerindeki gözetim borcunu ihlal etmesi nedeniyle ölümler, idarenin fiillerinden kaynaklı ölümler ve tıbbi hatadan kaynaklı ölümlerden doğabileceğidir. Bu çalışmanın kapsamını iş kazası ve meslek hastalığı kaynaklı ölümler ve yeri geldiğinde ifade edilecek olan trafik kazaları sebebiyle yaşanan ölümler sonucunda ilgililer tarafından talep edilen destekten yoksun kalma tazminatı oluşturacaktır. Doktrinde birçok yazar tarafından ve Yargıtay kararlarında da benimsendiği üzere kaçınılmazlık ilkesi gereği işçinin ölümü halinde tazminat sorumlusundan ortaya çıkan destekten yoksunluk zararının karşılanmasını talep hakkı sağlar. Destekten yoksun kalma tazminatının amaçlarından birisi ölenin desteğinden mahrum kalan ölenin yakınlarının acılarını bir nebze hafifletmektir. Ölenin yakınları üzüntülerinin yanı sıra ölenin desteğinden mahrum kalmaları sebebiyle maddi durumlarının kötüleşmesinin ve oluşacak olan zararın tazminat yoluyla karşılanması amacını taşır. Günümüzde tazminatın belirlenmesi bakımından doktrinde farklı görüşler vardır. Uygulamada henüz yerleşik içtihatlar oluşmamış mahkemeler tarafından benzer olaylara ilişkin tazminat hesaplamalarında farklı kararlar verilmektedir. Bu tazminat türü doktrin ve yüksek mahkeme kararları doğrultusundaki görüşler çerçevesinde belirlenmekte olup uygulama esasları bakımından farklı görüşler ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada destekten yoksun kalma tazminatının Türk hukukunda genel görünümü incelenecektir. Destekten yoksun kalma tazminatı ve bu tazminatın belirlenmesindeki bir takım belirsizlikler doktrindeki farklı görüşler ve Yargıtay kararlarıyla incelenmeye çalışılacak, yeni öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Thousands of work accidents and traffic accidents occur annually in our country and thousands of people's lives end as a result of these accidents and the need for care for those who are deprived of the support of the deceased arises. In this case, the right holders file financial compensation claims against the indemnity responsible due to the deprivation of the support of the deceased. In Turkish Law, compensation for deprivation of support is based on Article 53 of the Turkish Code of Obligations No. 6098. However, compensation is not only related to our Code of Obligations, but also to Labor and Social Security Law and Insurance Law. For this reason, compensation for deprivation of support may arise not only due to deaths caused by traffic accidents, but also due to the employer's failure to take the necessary precautions in the workplace or places considered as workplace, the employer's violation of the supervision obligation on the employee arising from the law and employment contracts, and even, as adopted by many authors in the doctrine and in the decisions of the Court of Cassation, in the event of the death of the employee due to the principle of inevitability, it provides the right to demand the compensation of the loss of deprivation of support arising from the compensation responsible. One of the purposes of compensation for deprivation of support is to alleviate the suffering of the relatives of the deceased who are deprived of the support of the deceased. In addition to the grief of the relatives of the deceased, it aims to compensate for the deterioration of their financial situation and the damage that will occur due to the deprivation of the support of the deceased.Today, there are different opinions in the doctrine in terms of determining the compensation. In practice, the courts, which have not yet established case law, make different decisions in the calculation of compensation for similar incidents. This type of compensation is determined within the framework of the opinions in line with the doctrine and high court decisions, and different opinions emerge in terms of application principles.In this study, the general view of compensation for deprivation of support in our law will be examined. The compensation for deprivation of support and some uncertainties in the determination of this compensation will be analyzed with the different opinions in the doctrine and the decisions of the Court of Cassation, and new suggestions will be presented.