Sinemasal mekanlarda duygusal tasarım bağlamında renk kullanımının auteur yönetmen filmleri üzerinden incelenmesi
Investigating the use of color in the context of emotional design in cinematic spaces through auteur directors' films
- Tez No: 884105
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE UMUT TUĞLU KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İç Mimari ve Dekorasyon, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Yönetmenler filmleri için yazdıkları senaryolarda seyircilerin hissetmelerini istedikleri duygulara yönelik özgün sinemasal mekanlar tasarlamaktadırlar. İzleyicilerin filmi iki boyutlu bir ekrandan izlemesine rağmen filmle özdeşleşmelerini sağlamakta duygusal tasarım bağlamında oluşturulmuş sinemasal mekanlar büyük değer taşımaktadır. Özellikle bireysel kimliği ile farklı bir sinema anlatı dili oluşturma çabasında olan auteur yönetmenler, seyirciye filmdeki mekanlarla bütünleşme duygusunu da hissettirerek kalıcı bir etki oluşturabilme amacına odaklanmaktadırlar. Sinemasal mekan tasarımının önemi de tam bu noktada ortaya çıkmaktadır. Bu yönetmenlerin filmlerindeki mekan tasarımları, yönetmenlerin aktarmak istedikleri duyguları yansıtabilmesinde çok önemli bir role sahiptir. Duygusal tasarım da bu rolün en kritik bileşenidir. İyi bir filmi izlerken tüm duyu organları ile filmde bulunan mekanlarda yaşanan olayların içine dahil olunur. Bu durumda oluşan sanki filmin içerisindeymiş gibi hissetmek olarak tanımlanan Einfühlung duygusu da seyircinin filmde aktarılmak istenen duyguyu algılamasında büyük önem taşımaktadır. Sinemasal mekan tasarımıyla duygu aktarımında en öne çıkan da görsel algı öğeleridir. Bu öğelerden biri olan renk, sinemasal mekanlarla yaratılmak istenen duygusal bütünleşme için kritik bir öneme sahiptir. İç mekan tasarımında çoğunlukla kullanıcıların (tüketicilerin) hissetmek istedikleri duygular üzerinden ilerlenirken, sinemasal mekan tasarımında ise yönetmenin izleyiciye (tüketiciye) hissettirmek istediği duygular bağlamında tasarımlar yapılır. Tezin amacı, auteur yönetmenlerin filmlerindeki sinemasal mekanların tasarımında duygu aktarımı ve renk kullanımı bağlamında karşılaştırmalar yaparak, duygu aktarımında renk öğesinin kullanım biçimlerinin tartışılmasıdır. Tezin ilk bölümlerinde mekan algısı ve duygusal tasarım kavramları ile ilgili kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiş; sinemasal mekanlar ve Auteur yönetmenlerin sinemasal mekan üretim süreci incelenmiştir. Sinemasal mekanlarda duygusal tasarım bağlamında renk kullanımı araştırmasına alt yapı teşkil edecek değişkenlerin belirlenmesi amacıyla, sinemasal mekanlarda duygusal tasarım öğelerinden biri olarak renk kavramı, sinema ve renk teorisi ile filmlerdeki renk paletleri incelenerek tanımlanmıştır. Son bölümde, sinemasal mekanlarda duygusal tasarım bağlamında renk kullanımı araştırması yer almaktadır. Araştırmada sekiz farklı auteur yönetmenin sekiz filminde sinemasal mekanlarda kullanılan çeşitli renkler, aktardıkları duygular açısından göstergebilim yöntemi ile incelenmiştir. Renklerin filmlerde kullanımı, sahnelerden alınan örnek görüntü/karelerle aktarılmakta; gösteren ve gösterilen arasındaki ilişki saptanarak sahnelerde yer alan renkler duygusal tasarım bağlamında analiz edilmiştir. Araştırmanın pratik sonucu olarak, iç mimarlar, prodüksiyon tasarımcıları ve yönetmenler gibi farklı meslek gruplarını ortak noktada buluşturan mekan tasarımı ve renk kavramının, sinema sektöründe duygusal tasarım bağlamında kullanım biçimleri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Directors design original cinematic spaces for their films based on the emotions they want the audience to feel in their scripts. It enables the audience to identify with the film even though they watch it on a two-dimensional screen, and great values are created in the emotional design of the cinematic spaces. Directors, who strive to create a different cinema narrative with individual personality, focus on the aim of creating a lasting effect by making the audience feel integrated with the locations in the film. The importance of cinematic space design emerges at this point. The location designs in these directors' films have a very important role in reflecting the directors' desires to convey. It is the most critical component of emotional design. When watching a good film, all sensory organs are involved in the events in the cinematic spaces in the film. In this case, the feeling of Einfühlung, which is defined as feeling as if you are in the film, is of great importance in the audience's perception of the emotion desired to be conveyed in the film. Visual perception elements are the most prominent factor in conveying emotion through cinematic space design. Color, one of these achievements, has a critical structure for the emotional integration desired to be created with cinematic spaces. While in interior design, the feeling problems of many users (consumers) are progressed through emotions, in cinematic space design, the movements that the director wants to make the audience (consumer) feel are realized. The aim of the thesis is to combine the units of emotion transfer and color use in the design of cinematic spaces in the films of auteur directors, and to discuss the ways in which colors are used in emotion transfer. In the first chapters of the thesis, a comprehensive literature review was conducted on the concepts of space perception and emotional design; cinematic spaces and the production process of cinematic spaces by auteur directors were examined. In order to determine the variables that will form the basis for the research on the use of color in the context of emotional design incinematic spaces, the concept of color as one of the elements of emotional design in cinematic spaces is defined by examining cinema and color theory and color themes in films. In the last section, the research on the use of color in the context of emotional design in cinematic spaces is presented. In the research, various colors used in cinematic spaces in eight films of eight different auteur directors were examined by semiotics method in terms of the emotions they convey. The use of colours in films is conveyed with sample images/frames taken from the scenes; the relationship between the signifier and signified is determined and the colours in the scenes are analysed in the context of emotional design. As a practical result of the research, the use of space design and colour expression in emotional design production in the cinema industry, which brings together different professional groups such as interior architects, production designers and directors, has been revealed.