Basılı gazetelerin ABD temsilinin inşasına katılım biçimleri: Johnson Mektubu ile 1 Mart Tezkeresi örnekleri ways of participation of printed newspapers in the construction of the us representation: examples of the Johnson's Letter and March 1 st Memorandum
- Tez No: 884262
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLEND AYDIN ERTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Çalışmada, farklı siyasi temsillere sahip olan basılı gazetelerin Johnson Mektubu ve 1 Mart Tezkeresi özelinde, Türk-Amerikan ilişkilerini nasıl çerçevelediği ve ABD temsilinin inşasına katılım biçimleri ortaya konulmuştur. Çalışmanın desenlenmesinde liberal çoğulcu yaklaşım başat konumda olmuştur. Çalışmada, nicel ve nitel çözümlemenin sinerjisinden yararlanılmıştır. İlk olarak, nicel içerik çözümlemesi planlanmıştır. Bu aşamada, bir metin kodlama sistemi oluşturulmuş ve dört tematik başlık altında çözümlenmiştir. Ardından, ABD temsilinin basında çerçeveleniş biçimlerine ilişkin bulgular değerlendirilmiştir. Daha sonra, nitel çözümleme için verilerin azaltılması tekniğiyle elde edilen haber türündeki içerikler yorumlanmıştır. Sonuç olarak, Johnson Mektubu özelinde, Türk-Amerikan ilişkilerinin basındaki sunumuna yönelik başvurulan haber çerçeveleri ve inşa edilen ABD temsili bakımından, ele alınan birinci dönemde farklı siyasi temsillere sahip gazetelerin benzerlik göstererek anlatı biçimleri yoluyla kolektif ABD temsili inşa ettikleri belirlenmiştir. Mektubun çözümlenen ikinci döneminde ise dengeli ABD temsili inşası sürdürülmüştür. 1 Mart Tezkeresi ve sonrasındaki gelişmelerin ele alındığı dönemlerde ise ABD temsili üzerinde bir aktör olarak basının yanı sıra siyasi ve ekonomik iktidarın etkisi hissedilmeye başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study focuses on how the printed newspapers, representing different political views, framed Turkish-American relations, specifically regarding the Johnson Letter and March 1st and how they contributed to shaping the representation of the USA. The study was designed based on liberal pluralism, and a combination of quantitative and qualitative analysis was utilized. Initially, a quantitative content analysis was planned. A text coding system was created, and the texts were analyzed under four thematic categories. Then, the findings related to the framing of the USA's representation in the press were assessed. In the following phase, news content obtained through a data reduction technique for qualitative analysis was interpreted. The study revealed that newspapers with different political representations constructed a collective representation of the USA through similar narrative forms during the initial period examined, regarding the referred news frames and constructed representation of the USA in respect to the presentation of the Turkish-American relations in the press, particularly the Johnson Letter. In the second analyzed period of the letter, the construction of a balanced representation of the USA was maintained. However, during the periods covering the March 1st, and the subsequent developments, the influence of the political and economic power, along with the press as an actor on representation of the USA, became more pronounced.