Nebi Xezri'nin seçme şiirlerinde dil ve üslûp
Language and style in selected poems of Nebi Xezri
  1. Tez No: 885238
  2. Yazar: ULVIYYA QASIMOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ERATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Azerbaycan edebiyatının önemli şairlerinden biri olan Nebi Xezri'nin“Seçme Şiirlerinde Dil ve Üslûp”incelemesi adlı çalışma, kaynakça ve sonuç bölümlerinin dışında dört ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Azerbaycan Tarihi ve Türkçesi hakkında bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde, şairin hayatı, edebî kişiliği ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, şairin şiirleri muhteva başlığı altında ele alınmış, tema ve konuları bakımından incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Nebi Xezri'nin şiirlerinde yapı, nazım şekli, nazım birimi, ölçü, kafiye, redif gibi özellikler tetkik edilmiştir. Dördüncü bölümde, dil ve üslûp incelemesine yer verilmiştir. Şair, Azerbaycan Türkçesinin poetik güzelliğinden beslenerek şiirlerine pürüzsüzlük ve akıcılığı yansıtmıştır. Bu durum, Azerbaycan bestekârlarının ilgi odağına çevrilmiş ve bu besteler Azerbaycan'ın ünlü devlet sanatçıları tarafından seslendirilmiştir. Nebi Xezri, Azerbaycan şiirinin en parlak sayfalarını yazmıştır. Şair aynı zamanda insanın manevi âlemini, milli değerleri ve tabiatı derin bir lirizimle şiirlerine nakşetmiştir.
Özet (Çeviri)
The study titled“Language and Style in Selected Poems”of Nebi Xezri, one of the most important poets of Azerbaijani literature consists of four main sections apart from the bibliography and conclusion sections. In the introduction section, information about Azerbaijani History and Turkish is included. In the first part, the poet's life, literary personality and works are discussed. In the second chapter, the poet's poems were discussed under the title of content and were examined in terms of themes and topics. In the third chapter, features such as structure, verse form, verse unit, meter, rhyme and redif in Nebi Xezri's poems were examined. In the fourth chapter, language and style analysis is included. The poet reflected smoothness and fluency in his poems, nourished by the poetic beauty of Azerbaijani Turkish. This situation became the focus of attention of Azerbaijani composers and these compositions were performed by famous state artists of Azerbaijan. Nebi Xezri, wrote the brightest pages of Azerbaijani poetry. The poet also conveyed the spiritual world of man, national values and nature into his poems with deep lyricism.