Türkiye radyo televizyon kurumu ve İzmir ili Menemen ilçesi örneğinde geçmişten günümüze zeybek ezgilerine asma davul eşliği
Asma davul accompaniment to zeybek melodies from past to present: a case study of turkish radio and television corporation and Menemen district in İzmir province
- Tez No: 885893
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ONER UZUN, DOÇ. DR. SERKAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ritim kavramı genel anlamda, düzenli bir şekilde tekrarlanarak oluşan ses ya da hareket bütünlüğü olarak tanımlanabilmektedir. Müziğin temel unsurlarından biri olan ritim, ezgilerin düzenli halde icra edilmesini sağlamaktadır. Ritim icrasını gerçekleştirmek için çeşitli enstrümanlar, perküsyon aletleri ve teknikleri kullanarak belirli bir tempo ve deseni takip etmek gereklidir. Geleneksel Türk Müziği'nde kullanılan vurma çalgılar denildiğinde akla asma davul, darbuka, bendir, tef, kaşık gibi çalgılar gelmektedir. Araştırma konusunun odak notasını oluşturan Asma Davul, Türk kültüründe çok önemli bir yere sahiptir ve halen günümüzde Türkiye'nin her bölgesinde kullanılmakta olan bir vurma çalgıdır. Yöresel olarak şekil, boyut ve malzeme farklılıkları gösterebilmektedir. Zeybek kelimesi, Batı Anadolu'da yaşayan efeler anlamını taşımakla beraber aynı zamanda oyun eşlikli halk ezgileridir. Zeybeklik geleneği denildiği zaman, yoksulun, kimsesizin yanında olan ve zulme baş kaldıran bir kahramanın kendine özgü davranış biçimleri, mücadeleleri, kılık kıyafeti, çalgısal ezgileri, türküleri ve dansları ifade edilmektedir. Zeybekler, Batı Anadolu'da yaşayan eşkıya gruplarıyken, Kurtuluş Savaşı dönemi ile başlayarak Cumhuriyet dönemi boyunca Ege yöresinde, mertlik, cesaret, kararlılık gibi değerlerle özdeşmiş ve yeni bir kimlik kazanarak, eşkıyadan milli kahramanlara dönüşmüşlerdir. Batı Anadolu Bölgesi'ne özgü olan Zeybek müzik kültüründe hem çalgısal hem de sözlü örnekler bulunmaktadır. Her zaman dansla iç içe olan bu kültürde asma davul ve zurna çok önemli bir yere sahiptir. Davul ve zurnanın dışında Zeybek müzik kültüründe, bağlama, cura, divan sazı, klarnet, trampet, bendir, tef, darbuka, kaval, sipsi, kemane gibi çalgılarda kullanılmaktadır. Bu araştırma, İzmir ili Menemen ilçesine ait olan ve geçmişten günümüze kadar gelen halk ezgilerinin asma davul eşliklerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöreye ait, TRT repertuvarında bulunan 9 adet zeybek oyunu eşlikli halk ezgisi, TRT repertuvarında bulunmayan 3 adet zeybek oyunu eşlikli halk ezgisi tespit edilmiş ve tespit edilen bu halk ezgilerinin, TRT arşivindeki kayıtları ve yöresel icracılar tarafından çalınan kayıtları incelenmiştir. İncelenen bu kayıtların asma davul eşlikleri nota metnine alınmış ve gelecek nesillere bir kaynak oluşturması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of rhythm can generally be defined as the integrity of sound or movement that is formed by repeating in a regular way. Rhythm, one of the basic elements of music, ensures that melodies are performed regularly. Percussion instruments are used to perform rhythm. When it comes to percussion instruments used in Traditional Turkish Music, instruments such as asma davul, darbuka, bendir, tambourine and spoons come to mind. The asma davul, which constitutes the focal note of the research subject, is very important in Turkish culture. Has a place and is still used today in every region of Turkey. Is an instrument. It may vary in shape, size and material locally. The word Zeybek means the Efes living in Western Anatolia, but it also refers to folk melodies accompanied by dance. The Zeybek tradition refers to the unique behavior, struggles, clothing, instrumental melodies, folk songs and dances of a hero who stands by the poor, the orphaned and rebels against oppression. While Zeybeks were bandit groups living in Western Anatolia, they were identified with values such as bravery, courage and determination in the Aegean region starting with the War of Independence period and throughout the Republican period, and they gained a new identity and transformed from bandits into national heroes. Zeybek music culture, which is unique to Western Anatolia, includes both instrumental and spoken examples. In this culture, which is always intertwined with dance, the asma davul and zurna have a very important place. Apart from asma davul and zurna, instruments such as baglama, cura, divan saz, clarinet, trumpet, bendir, tambourine, darbuka, kaval, sipsi, kemane are also used in Zeybek music culture. This research was conducted to examine the asma davul accompaniments of folk melodies belonging to Menemen district of Izmir province and which have survived from the past to the present. Nine folk melodies with dance accompaniment in the TRT repertoire and three folk melodies with dance accompaniment not in the TRT repertoire were identified and the records of these folk melodies in the TRT archive and the records played by local performers were examined. The suspended asma davul accompaniments of these records were notated and it was aimed to create a source for future generations.