Bebeği yeni doğan yoğun bakımda tedavi gören annelerin duygu ifadelerinin ebeveynlik öz yeterlik algısını yordayıcı rolü
The predictive role of emotional expressions of mothers whose babies are treated in newborn intensive care on their perception of parenting self-efficacy
  1. Tez No: 885968
  2. Yazar: ZEHRA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜ TEKİN ULUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma bebeği yenidoğan yoğun bakımda tedavi gören annelerin duygu ifadelerinin ebeveynlik öz yeterliliği algısını yordayıcı rolünü bulmak amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklem hacmi“G. Power-3.1.9.2”programı kullanılarak 239 olarak hesaplandı. Araştırmanın verileri Ankara Etlik Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde bebeği tedavi gören annelerden elde edildi. Araştırmada veri toplama araçları olarak, bilgi formu, Berkeley Duygu İfadesi Ölçeği ve Algılanan Anne Ebeveynlik Öz-Yeterlilik Ölçeği kullanıldı. Araştırma verilerinin analizinde SPSS Windows 25.0 programı ile Mann Whitney U, Bağımsız Örneklem t, Kruskal Wallis H, ANOVA (F), Bonferroni testleri, Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi kullanıldı. Katılımcıların anneye ilişkin özelliklerinin dağılımları incelendiğinde, annelerin % 14,5'inin 18-25 yaş, %57,6'sının 26-35 yaş, %27,9'unun 36 yaş ve üzerinde olduğu görüldü. Katılımcıların annenin yaşı ile Berkeley Duygu İfadesi ölçeğinden alınan anlamlı fark bulundu. Bebeğe ilişkin özellikleri ile Berkeley Duygu İfadesi Ölçeği ve Altölçekleri puanlarının karşılaştırılmasında, beslenme şekli, bebeği emzirmesi, planlanan bebek olması, bebeğin küvözde olması, mevcut solunumunun spontan olması durumunda Berkeley Duygu İfadesi Ölçeği ile arasında anlamlı fark bulundu. Algılanan Anne Ebeveynlik Öz-Yeterlilik Ölçeği ile Anneye ilişkin özelliklerden annenin yaşı, çocuk sayısı arasında anlamlı fark bulundu. Bebeğe ilişkin özelliklerden bebeğin doğum ağırlığı, yoğun bakımda tedavi görme nedeni, beslenme şekli, bebeği emzirme durumu, solunum durumu ile Algılanan Anne Ebeveynlik Öz-Yeterlilik Ölçeği ve Alt Ölçekleri puanları arasında anlamlı fark olduğu bulundu. Berkeley Duygu İfadesi Ölçeği'nin (Dürtü Gücü Alt Ölçeği ve Gizleme Alt Ölçeği) Algılanan Anne Ebeveynlik Öz-Yeterlilik Ölçeği'ni (Anne İle Bebek Etkileşimi Alt Ölçeği ve Bakım Prosedürleri Alt Ölçeği ) yordayıcı rolü olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The research has been conducted as a descriptive and correlational study in order to find out the predictive role of emotional expressions of mothers whose babies have been treated in the neonatal intensive care unit on their perception of parenting self-efficacy. The sample size of the research has been calculated as 239 by using the“G. Power 3.1.9.2”program. The data of the research have been obtained from mothers whose babies have been treated in Ankara Etlik City Hospital Neonatal Intensive Care Unit. Information form, Berkeley Emotional Expression Scale and Perceived Mother Parenting Competence Scale have been used as data collection tools in the study. Mann Whitney U, Independent Sample t, Kruskal Wallis H, ANOVA (F), Bonferroni tests, Correlation Analysis and Regression Analysis have been used to analyze the research data with SPSS Windows 25.0 program. When the distribution of the participants' maternal characteristics have been examined, it is seen that 14.5% of the mothers are 18-25 years old, 57.6% of them are 26-35 years old, and 27.9% of them are 36 years old and over. A significant difference has been found between the participants' mother's age and the Berkeley Emotion Expression scale. When comparing the characteristics of the baby and the Berkeley Emotional Expression Scale and Subscales scores, a significant difference has been found between the Berkeley Emotional Expression Scale and the Berkeley Emotional Expression Scale in cases of feeding style, breastfeeding the baby, being a planned baby, the baby being in an incubator, and current breathing being spontaneous. A significant difference has been found between the Perceived Mother Parenting Self-Efficacy Scale and the mother's age and number of children, which are characteristics of the mother. It is found that there is a significant difference between the baby's birth weight, the reason for treatment in intensive care, feeding style, breastfeeding status, respiratory status and Perceived Mother Parenting Self-Efficacy Scale and Subscales scores. The Berkeley Emotional Expression Scale (Impulse Strength Subscale and Concealment Subscale) has a predictive role on the Perceived Mother Parenting Self-Efficacy Scale ( Mother-Baby Interaction Subscale and Care Procedures Subscale).