Filistin'e Yahudi iskânında Jewish Colonization Association'ın faaliyetleri
Activities of the Jewish Colonization Association in the Jewish settlement in Palestine
  1. Tez No: 886044
  2. Yazar: İRADE HALİLLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yahudilerin Filistin topraklarına göç ve iskanı konusu hem Yahudi hem de Filistin tarihi açısından önemli bir yer teşkil eder. Avrupa toplumundaki Yahudilerin ulusal, medeni, yasal ve siyasi statüleri zamanla Yahudi sorununu meydana getirmiştir. Hıristiyan Avrupa devletlerinde Yahudiler her zaman“öteki”olarak kabul edilmiş ve dışlanmışlardır. Bilhassa 19. Yüzyıldan itibaren Yahudilerin Avrupa'daki durumu, antisemitizmin etkisiyle daha da kötüye gitmiştir. Bu sorunun kaynağı başta teolojik sebeplerdendi. Asırlar boyunca Yahudiler Hz.İsa'nın katili olarak görülmüş, kan iftiraları, ayin cinayetleri ile suçlamalara maruz kalmışlardır. Sonraki dönemlerde ise hükümetler tarafından ekonomik krizleri yaratan suçlular olarak gösterilmişlerdi. Avrupa'da milliyetçilik hareketinin genişlemesiyle birlikte antisemitizme tepki olarak Yahudi milliyetçiliğini temsil eden siyonizm ortaya çıktı. Yahudi aydınlar ve zengin Yahudiler tarafından kurulan hayır kurumları, din kardeşlerini yaşadıkları ülkelerde zorluklardan kurtarmak için yeni girişimlere başladılar. Bunlardan birisi de Baron de Hirsch rehberliğinde örgütlenmiş olan Jewish Colonization Association (JCA) idi. Yahudilerin Avrupa'dan ve Rusya'dan Filistin'e göçünü belirli bir düzen ve destekle temin etmek, bu kurumun öcelikli vazifesiydi. Geniş kapsamlı olan bu kurumun faaliyetleri gelecekte Yahudiler için hukuki güvence sağlayacak İsrail devletinin kurulmasına götüren kolonileşme sürecini başlattı.
Özet (Çeviri)
The issue of immigration and settlement of Jews to Palestinian lands is an important place in both Jewish and Palestinian history. The national, civil, legal and political status of Jews in European society created the Jewish problem. In Christian European states, Jews have always been considered“other”and excluded. Especially since the 19th century, the situation of Jews in Europe has deteriorated further due to the influence of antisemitism. The source of this problem was primarily due to theological reasons. For centuries, Jews were seen as the murderers of Jesus Christ and were accused of blood libels and ritual murders. In later periods, they were portrayed by governments as the criminals who created the economic crises. With the expansion of the nationalist movement in Europe, Zionism, representing nationalism, emerged as a reaction to anti-Semitism. Charitable institutions founded by Jewish intellectuals and wealthy Jews began new initiatives to save their fellow believers from difficulties in the countries where they lived. One of these was the Jewish Colonization Association (JCA), organized under the guidance of Baron de Hirsch. The primary duty of this institution was to ensure the migration of Jews from Europe and Russia to Palestine with a certain order and support. The activities of this comprehensive institution initiated the colonization process that led to the establishment of the state of Israel, which would provide legal security for Jews in the future.