COVİD-19 pandemi sürecinde din ve toplum
Religion society in the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 886064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜLERCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnsanlık tarihi boyunca toplumlar birçok doğal afet, savaş, kriz ve salgın hastalıklarla mücadele etmiştir. Son yüzyılın en büyük salgınların biri olarak nitelendirilen Covid-19 virüsü oldukça kısa bir sürede tüm dünyaya yayılarak neredeyse tüm kıtaları ve ülkeleri etkisi altına almıştır. Virüsün bulaş hızını azaltmak için tüm ülkeler karantina, sosyal izolasyon, toplu etkinliklerin yasaklanması, örgün eğitime ara verilmesi gibi tedbirlere başvurmuştur. Söz konusu tedbirler bireylerin sosyal ve toplumsal yaşamlarında ani ve köklü değişimler meydana getirmiştir. Sosyal ve toplumsal açıdan birçok değişim ve dönüşüme neden olan Covid-19 Pandemisi süreci eğitim, sağlık, aile vb. kurumların yanı sıra bireylerin dini yaşamlarında, inançlarında ve dini algılarında değişimlere neden olmuştur. Özellikle camilerin ve taziye evlerinin bu süreçte kullanım dışı kalması, virüse bağlı ölümlerin günden güne artması, ölen kişilerin defin ve taziye işlemlerinin yerel sağlık otoritelerinin belirlediği protokoller çerçevesinde yürütülmesi dini pratiklerde yaşanan değişimlerden bazılarıdır. Bununla birlikte müslüman bireyler için kutsal olan Ramazan ayı pandemi döneminde her zamankinden farklı şekilde yaşanmıştır. Ramazan ayı boyunca camilerde birlikte kılınan teravih namazları ve düzenlenen toplu iftarlar müslüman toplumlarının önemli ritüellerinden olmakla birlikte Covid-19 Pandemisi sürecinde bu etkinliklerde kısıtlamalara gidilmiştir. Toplu şekilde gerçekleştirilen iftarlar ve kılınan teravih namazları bu süreçte evde veya daha küçük gruplar halinde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, hac ve umre gibi kutsal ziyaretler de pandemi nedeniyle durdurulmuş veya kısıtlanmıştır. Sonuç olarak, Covid-19 Pandemisinin müslümanların manevi yaşamlarını ve dini ritüellerini etkilediği; geleneksel uygulamalarda değişikliklere neden olduğu açıktır. Bu çalışmanın temel amacı Covid-19 Pandemisinin bireylerin dini algılama biçimlerinde ve ritüellerinde meydana getirdiği değişimleri incelemek; dini algıların pandemi sürecindeki baş etme mekanizmalarına etkisini irdelemektir. Belirlenen temel amaç çerçevesinde Covid-19 tanısı alan ve almayan bireyler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler ise yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniğive doküman analizi kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmanın evrenini Şanlıurfa ilinde yaşayan yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Çalışmaya 6 kadın ve 6 erkek olmak üzere toplam 12 birey dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen kadın katılımcıların 3'ü Covid-19 tanısı alan katılımcılar iken 3 katılımcı ise Covid-19 tanısı almayanlardan seçilmiştir. Bununla birlikte araştırmaya dahil edilen erkek katılımcıların 4'ü Covid-19 tanısı alan katılımcılar iken 2 katılımcı ise Covid-19 tanısı almayanlardan seçilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular temalandırılarak betimsel analiz tekniği ile değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular sonucunda Covid-19 Pandemisi sürecinde uygulanan ev karantinalarının toplum üzerinde dinin bütünleştirici etkisinin azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada bireylerin hastalık süreciyle başa çıkmak adına duaya yöneldikleri ulaşılan diğer bulgular arasındadır. Bununla birlikte çalışmada Covid-19 Pandemisi sürecinde bireylerin yaşadıkları kaygı ve ölüm korkusunun bireysel dindarlık algısını arttırdığı saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Throughout human history, societies have struggled with many natural disasters, wars, crises and the spread of events. The Covid-19 virus, described as one of the biggest years in the last century, spread all over the world in a very short time and was under the influence of almost all continents and countries. To limit the transmission of the virus, all countries were quarantined, social isolation, mass activities were banned, and formal education was visited occasionally. There will be sudden and dramatic changes in social and community life. The Covid-19 virus, which causes many social and social changes and transformations, affects education, health, family, etc. It has caused changes in their religious lives, beliefs and religious perceptions as well as their bodies. In particular, the continued use of mosques and condolence houses during this period, the change in virus-related deaths from day to day, and the changes in religious practices as defined by the deceased and the condolence procedures within the scope of the protocols of local health authorities. However, the holy month of Ramadan for Muslim individuals was experienced differently than usual during the pandemic period. Tarawih prayers performed together in mosques and mass iftars are important rituals of Muslim societies during the month of Ramadan, and restrictions have been imposed on these activities during the Covid-19 Pandemic period. During this period, collective iftars and tarawih prayers were held at home or in smaller groups. In addition, holy visits such as Hajj and Umrah have been stopped or restricted due to the pandemic. As a result, the Covid-19 Pandemic has decomposed the spiritual lives and religious rituals of Muslims; that it causes changes in traditional practices. The main purpose of this study is to examine in detail the changes in religious perception styles and rituals caused by the Covid-19 Pandemic; It is to examine religious perceptions as they begin to emerge during the pandemic process. Within the framework of the determined main purpose, patients diagnosed with Covid-19 and their results were compared comparatively. The research used qualitative research method. The data was obtained using semi-structured split interview technique and hardware analysis. The population of the study consists of adult individuals living in Şanlıurfa province. A total of 12 people, 6 women and 6 men, were included in the study. While 3 of the women included in the study were diagnosed with Covid-19, 3 of them were selected from employees diagnosed with Covid-19. However, while there were 4 areas in the male legs included that were diagnosed with Covid-19, 2 files were selected from those who were not diagnosed with Covid-19. The findings obtained in the research were evaluated and interpreted by theme using the descriptive analysis technique. As a result of the findings obtained in the research, it was seen that the integrative effects of religion on society continued during the home quarantines during the Covid-19 Pandemic. There are also other methods in the study where it was found that people turned to prayer instead of leaving the house. However, it is studied that the anxiety and fear of death during the Covid-19 Pandemic increases the individual perception of religiosity.