Spor kulüpleri bünyesindeki okullarda takım sporu ve bireysel spor yapan öğrencilerin etkili iletişim becerileri ile yeterlilik algısının incelenmesi
Examination of effective communication skills and competence perception of students who do team sports and individual sports in schools within sports clubs
  1. Tez No: 886484
  2. Yazar: MUSTAFA RUHET DURSUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, spor kulüpleri bünyesindeki okullarda takım sporu ve bireysel spor yapan öğrencilerin etkili iletişim becerileri ile yeterlilik algısının incelenmesi ve yaş, cinsiyet gibi değişkenlere göre incelenmesidir. Yöntem: Bu çalışma nicel verilere dayalı genel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini; spor kulüpleri bünyesindeki okullara giden öğrenciler oluştururken, örneklemini ise çalışmaya katılan 87 erkek ve 125 kadın olmak üzere toplam 212 öğrenci oluşturmuştur. Normal bir dağılıma sahip olduğu için bu model kullanılırken parametrik testler uygulanmıştır. İki bağımsız değişkenler için örneklem T testi (İndependent Samples T test); ikiden fazla değişkenin karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) testi uygulanmıştır. ANOVA testinde gruplar arasında anlamlı farklılık görüldüğünde farkın hangi iki grup arasında olduğunu belirlemek amacıyla Post Hoc (Tukey) testinden yararlanılmıştır. İki ölçek arasındaki ilişkiyi saptamak için Pearson Korelasyonlarına bakılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi (p,05). Spor yapma yılına göre katılımcıların etkili iletişim becerileri ölçeği (EİBÖ) ortalama değeri ile alt boyut değerlerinin ve ergenler için yeterlilik algısı ölçeği (EYAÖ) ortalama değeri ile alt boyut değerlerinden akademik alt boyut değerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görülmektedir (p>,05). Sonuç: Cinsiyetlere göre değişiklik gösteren sosyal yeterlik algısı erken çocukluk döneminde gelişmeye başlayan iletişim becerilerinde de kendini göstermektedir. İleride bu iletişim becerilerinde de etkisini göstermektedir. Ancak farklılığın yüksek olmaması, cinsiyetin kulüp sporcularına etkisinin eğitim sürecinde azaldığının da bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to examine the effective communication skills and competence perception of students who play team sports and individual sports in schools within sports clubs and to examine them according to variables such as age and gender. Method: This study was carried out in a general survey model based on quantitative data. The universe of the research; While the students attending sports schools were constituted, the sample consisted of a total of 212 students, 87 male and 125 female, who participated in the study. Since it has a normal distribution, parametric tests were applied while using this model. Independent Samples T test for two independent variables; One-way analysis of variance (One Way ANOVA) test was applied to compare more than two variables. When there was a significant difference between the groups in the ANOVA test, the Post Hoc (Tukey) test was used to determine which two groups the difference was. Pearson Correlations were used to determine the relationship between the two scales. The significance level was determined as (p.05). It was seen that there was no statistically significant difference between the mean value of the effective communication skills scale (EIBS) and the sub-dimension values of the participants, and the mean value of the competence perception scale (EYASS) for adolescents and the academic sub-dimension values (p>.05). Result: The perception of social competence, which varies according to gender, also manifests itself in communication skills that begin to develop in early childhood. In the future, this also shows its effect on communication skills. However, the fact that the difference is not high is also an indication that the effect of gender on club athletes decreases in the training process.