Menopozun ve hormon replasman tedavisinin endometriumda estrojen ve progesteron reseptörleri ile Bcl-2 ve C-myc proto-onkogen proteinlerine etkilerinin immünohistokimyasal yöntemle incelenmesi
To assess the effects of menopause and hormone replacement therapy on estrogen and progesterone receptors, Bcl-2 and C-myc proto-oncogene proteins with immunohistochemical methods
  1. Tez No: 88684
  2. Yazar: AYLA ÜÇKUYU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FULYA DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
7.0ZET Amaç: Menopozun ve hormon replasman tedavisinin (HRT), endometriumda estrojen ve progesteron reseptörleri ile bcl-2 ve c-myc proto-onkogen proteinleri üzerine etkilerinin immünohistokimyasal yöntemle araştırılması. Araştırmanın yöntemi: Tanımlayıcı kontrollü Çalışmanın yapıldığı yer ve olgular: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran 29 HRT almayan ve 25 kontinü kombine HRT alan postmenopoz olgu. Yapılan işlem ve ölçüm: Olguların endometriyal doku örnekleri histopatolojik olarak incelendikten sonra, immünohistokimyasal yöntemle estrojen ve progesteron reseptörü ile bcl-2 ve c-myc proto-onkogen proteinlerinin monoklonal antikorları kullanılarak boyandı ve incelendi, immünboyanmanın yaygınlık ve şiddeti semikantitatif skorlandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: To investigate the effects of menopause and hormone replacement therapy (HRT) on estrogen receptors (ER) and progesterone receptors (PR), bcl- 2 and c-myc proto-oncogen proteins with immunohistochemical methods. Method: descriptive controlled study. institution: Ankara University, Faculty of Medicine, Obstetrics and Gynecology Department. Subjects: 25 postmenopausal women received continuous combined HRT and 29 postmenopausal women not received HRT. Procedure: Endometrial tissue specimens were examined histopathologically. The slides were stained and investigated with immunohistochemical methods by monoclonal antibodies for ER, PR, bcl-2 and c-myc proto-oncogen proteins. Measurement of outcome: The distribution and intensity of immunostaining were scored semiquantitatively.