Onkoloji hastalarında bilinçli farkındalığın ve yaratıcı imgelemenin yaşama dair algı ve inançlara etkisi
The effect of mindfulness and creative imagery on perceptions and beliefs in oncology patients
- Tez No: 887319
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBEYAZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışma onkoloji hastalarında bilinçli farkındalığın ve yaratıcı imgelemenin yaşama dair algı ve inançlara etkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı bir çalışma olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sarıyer Yerleşkesi Yetişkin Kemoterapi Ünitesine' ne, Şubat-Nisan 2024 tarihleri arasında başvuran 60 onkoloji hastası ile yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, basit randomizasyon ile belirlenen 30 kontrol grubu hastası ile 30 vaka grubu hastası oluşturur. Çalışmamızda Hasta Tanılama Formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQLBREF), Farkındalık Çalışma Çizelgesi ve farkındalık eğitim videoları kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan her iki grubun yaş dışında kişisel özelliklerinin dağılımı arasında istatistiksel açıdan fark yoktu. Vaka grubunun yaş ortalaması kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düşüktü (p=0,037). Çalışmaya alınan her iki grubun tedavi özelliklerinin dağılımı arasında istatistiksel açıdan bir fark yoktu. Vaka grubunun Bilinçli Farkındalık Ölçeği son değerlendirmesinde p=0,008 olarak anlamlı bulundu. Buna bağlı olarak vaka grubunun bilinçli farkındalık düzeyinde bir artış tespit edildi. Vaka grubunun 7 gün boyunca uyguladığı farkındalık çalışmaları sonucunda Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeğine göre bedensel boyuttaki skorda p=0,044 ile bir artış tespit edildi. Sonuç: Araştırmamıza göre yaşam kalitesinde bir artış gözlemlenebilmesi için farkındalık çalışmalarının daha uzun sürelerde devam etmesi gerekir. Aynı zamanda farkındalık çalışmalarının genç hasta grubu ile daha interaktif yaşlı hasta grubu ile daha çok gözleme dayalı yürütülmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted as a descriptive study to evaluate the effects of conscious awareness and creative imagination on perceptions and beliefs about life in oncology patients. Method: The research was conducted with 60 oncology patients who applied to the Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Sarıyer Campus Adult Chemotherapy Unit between February and April 2024. The sample of the study consists of 30 control group patients and 30 case group patients determined by simple randomization. In our study, the Patient Diagnosis Form, Conscious Awareness Scale (BIPÖ), World Health Organization Quality of Life Scale (WHOQLBREF), Awareness Working Chart and awareness training videos were used. Results: There was no statistical difference between the distribution of personal characteristics of both groups participating in the study, except age. The average age of the case group was statistically significantly lower than the control group (p = 0.037). There was no statistical difference between the distribution of treatment characteristics of both groups included in the study. In the last evaluation of the Conscious Awareness Scale of the case group, p=0.008 was found to be significant. Accordingly, an increase in the conscious awareness level of the case group was detected. As a result of the awareness studies conducted by the case group for 7 days, an increase was detected in the physical size score with p=0.044 according to the World Health Organization Quality of Life Scale. Conclusion: According to our research, awareness studies should be continued for a longer period of time in order to observe an increase in the quality of life. At the same time, it is recommended that awareness studies be conducted mostly based on observation with the younger patient group and more interactive with the older patient group.