COVID-19 pandemi dönemi ve sonrasında hastanelerdeki tıbbi atık yükünün değerlendirilmesi
Evaluation of the medical waste load in hospitals during and after the COVID-19 pandemic period
- Tez No: 887368
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çevre ve halk sağlı üzerindeki potansiyel etkilerine bağlı olarak tıbbi atıklar, küresel bir endişe kaynağı konumundadır. Sağlık sektörünün en hızlı büyüyen sektörlerin başında gelmesi başta hastalıkların teşhis, tedavi ve önlenmesi olmak üzere tıbbi atık üreten sağlık hizmetleri ve faaliyetlerinin kapsamının genişlemesine neden olmaktadır. Bu durum tıbbi atık yönetiminin başarısı üzerinde doğrudan belirleyici olan atık miktarı ve özelliklerinin belirlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda insanlığın yaşadığı en önemli küresel sağlık problemi olan Covid-19 salgını, bu süreçte açığa çıkan tıbbi atıklara bağlı olarak sorunun daha da derinleşmesine yol açmıştır. Bu çalışmada Covid-19 Pandemi Döneminden günümüze hastanelerde oluşan tıbbi atık miktarlarının değişiminin incelenerek, salgın döneminin tıbbi atık yüküne etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla başta Tekirdağ olmak üzere İstanbul ve Samsun illerinde bulunan toplam 13 hastanenin 2019-2023 yılları arasındaki tıbbi atık verileri ve yıllara bağlı değişimleri değerlendirilmiştir. Buna göre İstanbul ve Samsun illerindeki İ.Ö-1, SÖ-1 ve S.Ö-2 hastanelerinde 2023 yılı tıbbi atık miktarlarının bir önceki yıla göre sırasıyla yaklaşık olarak %29,70, %13,50 ve % 9,60 oranında azaldığı, buna karşılık Tekirdağ ilinde yer alan özellikle T.K-1, T.K-2, T.K-3, T.K-4 ve T.K-5 kamu hastanelerinde 2023 yılı tıbbi atık miktarlarının yine bir önceki yıla göre sırasıyla yaklaşık olarak %1,90, %2,70, %49,30, %17,65, ve %16,05 oranında arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Medical waste is a global concern due to its potential impacts on the environment and public health. The fact that the health sector is one of the fastest growing sectors causes the scope of health services and activities that produce medical waste to expand, especially in the diagnosis, treatment and prevention of diseases. This situation is of great importance in terms of determining the amount and characteristics of waste, which are directly determining the success of medical waste management. The Covid-19 epidemic, which is the most important global health problem experienced by humanity in recent years, has caused the problem to deepen further due to the medical waste released in this process. In this study, the effect of the epidemic period on the medical waste burden was tried to be determined by examining the change in the amount of medical waste generated in hospitals from the Covid-19 Pandemic Period to the present. For this purpose, medical waste data and yearly changes of a total of 13 hospitals in Tekirdağ, Istanbul and Samsun provinces between 2019 and 2023 were evaluated. Accordingly, it was determined that the amount of medical waste in 2023 for hospitals in İstanbul and Samsun, provinces by İ.Ö-1, S.Ö-1 and S.Ö-2, decreased by approximately, %29,70, %13,50, and %9,60 respectively, compared to the previous year. On the other hand, it was determined that the amount of medical waste in 2023 espacially for public hospitals in Tekirdağ provinces by T.K-1, T.K-2, T.K-3, T.K-4 and T.K-5, increased by approximately %1,90, %2,70, %49,30, %17,65 and % 16,05 respectively, again compared to the previous year.