Mersin kenti Kültürpark toplanma alanları ve Cumhuriyet Meydanı'nın fonksiyonellik açısından incelenmesi
Investigation of Mersin city Kulturpark meeting areas and Cumhuri̇yet Square in terms of functionality
- Tez No: 887426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Peyzaj Tasarımında; kent meydanlarının planlanmasında en önemli etken insandır. İnsan ihtiyaçları ve fonksiyonları düşünülerek yapılan mekânsal düzenlemeler bu noktaların kentlerin odak merkezi haline gelmesini sağlayacaktır. Bu araştırmada; Mersin Kent Merkezi'nde bulunan 5 adet meydan seçilmiştir. Başarılı bir meydan tasarımı için düşünülecek birçok tasarım kriteri vardır. Kentin konumu ve meydanların genel durumları göz önüne alınarak ağırlıklandırma (çoklu kriter) yöntemi ile 15 değerlendirme kriteri ve 3 alt değerlendirme kriteri belirlenmiştir. Alanında uzman 54 kişiye anket yapılarak belirlenen 15 değerlendirme kriteri için ankette çıkan sonuçlara göre çarpan kriterleri (çarpan kriteri 3-çarpan kriteri 2-çarpan kriteri 1) verilmiş ve temsil dereceleri belirlenmiştir. Değerlendirme kriterleri meydanlara uygulanmış ve her bir kriter için elde edilen toplam kriter puanı çarpan kriteriyle çarpılarak aldığı toplam puanlar elde edilmiştir. Meydanlar toplamda en az 0 en çok 183 puan alabilmektedir. Aldıkları puanlara göre girdikleri temsil grupları belirlenerek değerlendirme yapılmıştır. Buna göre; Cumhuriyet Meydanı 156 puan (Çok yüksek puanlı meydan), Bjk 100.Yıl Meydanı 110 puan (Yüksek puanlı meydan), Mersin İdman Yurdu Meydanı 116 puan (Yüksek puanlı meydan), Fenerbahçe Meydanı 186 puan (Çok yüksek puanlı meydan), Galatasaray Meydanı 198 puan (Çok yüksek puanlı meydan) almıştır.
Özet (Çeviri)
In Landscape Design; The most important factor in the planning of city squares is people. Spatial arrangements made considering human needs and functions will enable these points to become the focal centers of cities. In this study; 5 squares in Mersin City Center were selected. There are many design criteria to consider for a successful square design. Considering the location of the city and the general conditions of the squares, 15 evaluation criteria and 3 sub-evaluation criteria were determined by the weighting (multiple criteria) method. For 15 evaluation criteria determined by conducting a survey with 54 experts in the field, multiplier criteria (multiplier criterion 3- multiplier criterion 2- multiplier criterion 1) were given according to the results of the survey and their degree of representation was determined. Evaluation criteria were applied to the squares and the total score obtained for each criterion was multiplied by the multiplier criterion to obtain the total scores. Squares can receive a minimum of 0 and a maximum of 183 points in total. An evaluation was made by determining the representative groups they entered according to the scores they received. According to this; Cumhuriyet Square 156 points (Very high score square), Bjk 100.Yıl Square 110 points (High score square), Mersin İdman Yurdu Square 116 points (High score square), Fenerbahçe Square 186 points (Very high score square), Galatasaray Square 198 (Very high scoring challenge).