Gri kurt ve kambur balina optimizasyonlarının matematiksel modellemeler üzerine uygulamaları
Applications of gray wolf and humpty whale optimizations on mathematical modeling
- Tez No: 887443
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS BİLGİL, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBUTALİB ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gri Kurt ve Kambur Balina Optimizasyonlarının Matematiksel Modellemeler Üzerine Uygulamaları başlıklı bu çalışma, Gri Kurt (Grey Wolf Optimizer) ve Kambur Balina Optimizasyonu (Humpback Whale Optimization) algoritmalarının matematiksel modellemeler üzerindeki uygulamalarını incelemektedir. İlk olarak, Gri Kurt Optimizasyonu, kurt sürülerinin liderlik hiyerarşisinden ilham alarak, doğal bir şekilde doğadaki avlanma sürecini taklit eder. İkinci olarak, Kambur Balina Optimizasyonu, kambur balinaların avlanma stratejisinden esinlenerek geliştirilmiştir. Bu algoritma, balinaların sosyal davranışlarını ve iletişimlerini temel alarak, optimizasyon problemlerine çözüm üretir. Bahsi geçen algoritmaların matematiksel modeller üzerindeki başarılı uygulamalarını sunulmakta ve bu algoritmaların gerçek hayattan esinlenen optimizasyon problemlerindeki performanslarını değerlendirmektedir. Sonuçlar, Gri Kurt ve Kambur Balina Optimizasyonlarının çeşitli matematiksel modellemelerde etkili ve verimli çözümler üretebildiğini göstermektedir. Bu iki algoritmanın bilimsel ve endüstriyel alanlarda çeşitli uygulamalara sahip olabileceği vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper, titled Applications of Grey Wolf and Humpback Whale Optimization on Mathematical Modeling, investigates the applications of the Grey Wolf Optimizer and Humpback Whale Optimization algorithms on mathematical modeling. First, the Grey Wolf Optimizer naturally mimics the hunting process in the wild, inspired by the leadership hierarchy of wolf packs. Second, Humpback Whale Optimization is inspired by the hunting strategy of humpback whales. This algorithm generates solutions to optimization problems based on the social behavior and communication of whales. It presents successful implementations of these algorithms on mathematical models and evaluates their performance on real-life inspired optimization problems. The results show that Gray Wolf and Humpback Whale Optimization can produce effective and efficient solutions in various mathematical models. It is emphasized that these two algorithms can have various applications in scientific and industrial fields.