Kuşadası ilçesi kıyı şeridinde toxocara spp. yaygınlığının polimeraz zincir reaksiyonu ile araştırılması
Investigation of toxocara spp. prevalence in the coastline of kuşadasi district by polymerase chain reaction
- Tez No: 887614
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ERTABAKLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırma Aydın ili, Kuşadası ilçesi sahil şeridinde yer alan kumsallarda Toxocara spp. yumurtalarının varlığının araştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, deneysel bir çalışma olup, Kuşadası ilçesinde yaklaşık 27 km uzunluğundaki sahil şeridinde halka açık kumsallardan farklı zamanlarda kum örnekleri alınarak Toxocara spp. ne ait yumurtaların varlığı öncelikle sedimentasyon/flotasyon yöntemi ile hazırlanarak mikroskobik olarak incelenmiştir. Ayrıca yumurta gözlenen pozitif örneklerden DNA izolasyonu ile Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) yöntemiyle Toxocara spp. poztifliği araştırılmışır. Bulgular: İnceleme amacıyla Kuştur'dan – Güzelçamlı'ya kadar olan Kuşadası sahilinde 20 farklı noktadan 2021 ve 2023 yıllarında ikişer defa kum örneği alımı gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya dahil edilen plajlardan, ilk alınan kum örneklerinde (2-5cm derinlikten, 2021 yılında) hiçbir yumurta saptanamamıştır. Daha sonra nem, sıcaklık gibi koşulların Toxocara spp. için uygun olduğu derinlikten (12-20cm) alınan kum örneklerinde yumurta ve larva gözlenmiştir. İstatistiksel değerlendirmeler 2023 yılında alınan örnekler (n= 120 örnek) üzerinden gerçekleştirilmiştir. Farklı zamanlarda alınan örneklerde saptanan Toxocara spp. yumurta bulunma sıklığı örnek alma noktaları arasında değişiklik göstermekle birlikte ortalama %31-35 arasında değişmektedir. En fazla Toxocara spp. yumurtasına Güzelçamlı (%70), Davutlar ve Soğucak (%60) noktalarından alınan on örnekten 6-7'sinde rastlanmıştır. Kadınlar denizi ve Kuştur plajlarında Toxocara spp. yumurtasına rastlanmamıştır. Yumurta izlenen pozitif örneklerde PZR yöntemiyle yapılan incelemelerde Toxocara spp. ye ait DNA saptanamamıştır. Sonuç: Bu çalışmada Kuşadası plajlarında Toxocara gibi helmint yumurtalarının bulunduğu saptanmıştır. Diğer toprak alanlar ve parklardan farklı olarak helmint yumurtalarının daha derin nemli kum tabakasında olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to investigate the presence of Toxocara spp. eggs in the sandy beaches of Kuşadası district, Aydın province. Materials and Methods: This is an experimental study. The sand samples were taken at different times from public beaches along the 27 km long coastline of Kuşadası district and the presence of eggs of Toxocara spp. were firstly prepared by sedimentation/flotation method and microscopically examined. In addition, Toxocara spp. positivity was investigated by Polymerase Chain Reaction (PCR) method with DNA isolation from positive samples in which eggs were observed. Results: For the purpose of the investigation, sand samples were taken twice in 2021 and 2023 from 20 different points on the Kuşadası coast from Kuştur to Güzelçamlı. No eggs were detected in the first sand samples taken (2-5cm depth, in 2021) from the beaches included in the study. Later, the eggs and the larvae were observed in sand samples taken from depths (12-20cm) where conditions such as humidity and temperature were suitable for Toxocara spp. Statistical evaluations were carried out on n=120 sand samples taken in 2023. Although the frequency of Toxocara spp. eggs detected in the samples taken at different times varied between the sampling points, it varied between 31-35% on average. The highest number of Toxocara spp. eggs were found in 6-7 out of ten samples taken from Güzelçamlı (70%), Davutlar and Soğucak (60%) points. No Toxocara spp. eggs were found on the beaches of Kadınlar Denizi and Kuştur. DNA belonging to Toxocara spp. could not be detected in the examinations performed with the PCR method in the positive samples in which eggs were detected. Conclusion: In this study, it was determined that helminth eggs such as Toxocara were found in Kuşadası beaches. Unlike other land areas and parks, it was concluded that helminth eggs were found in the deeper moist sand layer.