Yeraltı su seviyesi değişiminin dayanma duvar tasarımına etkisinin parametrik olarak araştırılması
Investigation of the parametric effect of underground water level variation on retaining wall design
  1. Tez No: 887851
  2. Yazar: İHSAN YAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA URAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dayanma duvarlarının günümüzde arazinin etkin kullanımı için çok yüksek öneme sahip olduğu bilinmektedir. Özellikle yüksek eğime sahip arazilerde daha etkin arazi kullanımı için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle dayanma duvarı yapılarının tasarımı ve inşası insan ve çevre güvenliği açısından yüksek öneme sahiptir. Her ne kadar günümüzde bilgisayar teknolojileri gelişmiş olsa da dayanma duvarları yalnız statik ve dinamik yükler etki altında tasarlanmakta olup, yer altı su seviyesi değişimi ve drenaj probleminden dolayı su seviyesinin yükselmesi gibi durumlar tasarımda genel olarak dikkate alınmamaktadır. Dayanma duvarının tasarımında su yükü dikkate alınsa bile, yeraltı suyu değişim etkisi küresel ısınma sebebiyle değişen iklim koşulları sebebiyle meydana gelen daha yoğun yağışın su etkisinden daha az olabilmektedir. Bu tez çalışması, yaygın olarak kullanılan betonarme dayanma duvarı tasarımında su seviyesinin yükselmesinin stabiliteye etkisi incelenmiş ve dayanma duvarı tasarımına katkı sağlamayı amaçlamıştır. Dayanma duvarı arkasında bulunan duvar arkası dolgu zemin sabit olmak üzere; üç farklı zemin tipinde, dört farklı duvar yüksekliği dikkate alınarak, yedi farklı su seviyesi ile toplam 84 farklı tasarım durum için inceleme yapılmıştır. Yapılan incelemelerde iç ve dış stabilite ayrı ayrı incelenerek sonuçlar elde edilmiştir. Hesaplama için GEO5 bilgisayar programı kullanılmıştır. Yapılan hesaplar sonucunda yer altı su seviyesinin duvarının tabanından itibaren yukarı doğru yükselmesinin, dayanma duvarı stabilitesini olumsuz olarak etkilediği ve istenmeyen göçmelere sebebiyet verecek kadar gerilme artışlarına neden olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca değişen duvar yüksekliği ve temel zemin özelliğine göre duvarın stabilitesi açısından kritik su yüksekliği yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that retaining walls have great importance for the effective use of land today. They are frequently used for more effective land use, especially in lands with high slopes. Therefore, the design and construction of retaining wall structures have great importance in terms of human and environmental safety. Although computer technologies have developed today, retaining walls are designed only under the effect of static and dynamic loads, and situations such as groundwater level change and water level rise due to drainage problems are generally not taken into account in the design. Even if water load is taken into account in the design of the retaining wall, the effect of groundwater change may be less than the water effect of more intense precipitation due to changing climate conditions due to global warming. This thesis study examines the effect of rising water levels on stability in the design of reinforced concrete retaining walls, which is widely used, and aims to contribute to retaining wall design. A total of 84 different design cases were examined with seven different water levels, considering four different wall heights, with the backfill ground behind the retaining wall being fixed, in three different ground types. In the examinations conducted, internal and external stability were examined separately, and results were obtained. The GEO5 computer program was used for calculations. As a result of the calculations, it was determined that the rise of the underground water level from the base of the wall negatively affected the stability of the retaining wall and caused stress increases that would cause unwanted collapses. In addition, the critical water height was interpreted in terms of the stability of the wall according to the changing wall height and foundation soil properties.