Investigation of the use of different support materials in laccase enzyme production by solid state fermentation from waste coffee
Atık kahveden katı hal fermantasyonu ile lakkaz enzimi üretiminde farklı destek materyallerinin kullanımının araştırılması
  1. Tez No: 888042
  2. Yazar: YAĞMUR ÖNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIK ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Artan kentleşme ve sanayileşme, toprak ve su kirliliğini hem ekolojik istikrarı hem de halk sağlığını tehlikeye atan acil küresel sorunlara dönüştürmüştür. Organik toksinler ve ağır metaller de dahil olmak üzere çeşitli kirleticilere maruz kalınması, su kütlelerini ve toprağı risk altına sokmaktadır. Bu sorunu ele almak üzere, çevresel iyileştirme için fiziksel, kimyasal ve biyolojik tekniklerin bir kombinasyonu kullanılmaktadır. Bu tekniklerden biri olan biyoremediasyon, kirletici maddeleri uzaklaştırmak veya nötralize etmek için organizmaları kullanır ve uygun maliyetli ve çevre dostu bir çözüm sunmaktadır. Bununla birlikte, gelişmiş kirleticilerin emilimi ve mikroorganizma büyümesinin teşvik edilmesi için uygun bir destek malzemesi gereklidir. Bu çalışmada mikroorganizma çoğalmasını teşvik etmek için biyokömür ve atık kahvenin destek malzemesi olarak kullanılarak mikroorganizmaların metabolik ısı ve temel besin maddelerinin eksikliği gibi stres koşullarına genetik düzenleme gerçekleştirilmeden sağlanması, bu mikroorganizmalar tarafından üretilen metabolitlerin indüklenmesi ve ektrakte edilmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing urbanization and industrialization have transformed soil and water pollution into urgent global problems that endanger both ecological stability and public health. Exposure to a variety of pollutants, including organic toxins and heavy metals, puts water bodies and soil at risk. To address this problem, a combination of physical, chemical and biological techniques are used for environmental remediation. One of these techniques, bioremediation, uses organisms to remove or neutralize pollutants and offers a cost-effective and environmentally friendly solution. However, a suitable support material is required for the absorption of advanced pollutants and the promotion of microorganism growth. In this study, biochar and waste coffee were used as support material to stimulate microorganism proliferation by subjecting microorganisms to stress conditions such as metabolic heat and lack of essential nutrients without genetic regulation, and to increase and extract metabolites produced by these microorganisms.