Kolorektal kanserde miR-2861 ve miR-5011-5p ekspresyon düzeylerinin araştırılması
Investigation of expression levels miR-2861 ve miR-5011-5p incolorectal cancer
- Tez No: 888048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN GÜRER, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ MIHÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Dünya çapında kolorektal kanserin görülme sıklığının son 27 yılda iki katına çıktığı bildirilmiştir. Kolorektal kanser (KRK), dünya çapında ikinci en yüksek kansere bağlı ölüm oranına sahip en önemli kanser türlerinden biridir. mikroRNA'ların (miRNA) gelişme, farklılaşma, büyüme ve metabolizma gibi birçok ana hücresel fonksiyonda önemli roller oynadığı bilinmektedir. Bu miRNA'lar, hedef gene bağlı olarak kanser gelişiminde onkojenik veya tümör baskılayıcı rol alabilir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, miRNA ekspresyon seviyelerindeki farklılıkların KRK de dahil olmak üzere birçok farklı kanser türüyle ilişkili olduğu gösterilmiştir. Çalışmada, kolorektal kanserli hastaların tümörlü ve tümörlü olmayan dokularında miR-5011-5p ve miR-2861 ekspresyon seviyelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubu, KRK tanısı almış 80 bireyin tümörlü ve tümörlü olmayan dokularından oluşmaktadır. Dokulardan önce RNA izolasyonu yapılmış, ardından cDNA sentezi yapılmıştır. Toplanan örneklerde miR-5011-5p ve miR-2861 ekspresyon seviyeleri Real-Time PCR metodu kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda kolorektal kanserli dokularda tümörlü olmayan dokulara kıyasla miR-5011-5p ve miR-2861 ekspresyon seviyelerinin istatiksel olarak anlamlı derecede azaldığı tespit edilmiştir (p=0.000). Sonuç olarak, miR-5011-5p ve miR-2861'nin kolorektal karsinogenezisinde tümör baskılayıcı olarak rol aldıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It has been reported that the incidence of colorectal cancer worldwide has doubled in the last 27 years. Colorectal cancer (CRC) is one of the most important cancer types with the second highest cancer-related death rate worldwide. It is known that microRNAs (miRNA) play important roles in many major cellular functions such as development, differentiation, growth and metabolism. These miRNAs may play an oncogenic or tumor suppressor role in cancer development, depending on the target gene. Recent studies have shown that differences in miRNA expression levels are associated with many different types of cancer, including CRC. In this study, it was aimed to determine the expression levels of miR-5011-5p and miR-2861 in tumor and non-tumor tissues of patients with colorectal cancer. The study group consists of tumor and non-tumor tissues of 80 individuals diagnosed with CRC. RNA was isolated from the tissues first, followed by cDNA synthesis. The expression levels of miR-5011-5p and miR-2861 in the collected samples were determined using the Real-Time PCR method. As a result of the study, it was determined that the expression levels of miR-5011-5p and miR-2861 were statistically significantly decreased in colorectal cancer tissues compared to non-tumor tissues (p=0.000). In conclusion, it can be said that miR-5011-5p and miR-2861 play a role as tumor suppressor in colorectal carcinogenesis.