Türk edebiyatında 2000-2022 yılları arasında eser veren öykücü kadın yazarlar bibliyografyası
Bibliography of Turkish literature story women writers between 2000-2022
  1. Tez No: 888082
  2. Yazar: SELMA CANSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
2000 ve sonrasında şehirleşme, basım ve yayın, teknoloji vb. alanlardaki gelişmelerle birlikte kadınların bu alanlara katılımlarındaki artış dikkate alındığında, edebiyata ve özelde öykü türüne yönelik ilgileri de araştırılması gereken bir konu olarak düşünülmüştür. Bu tez çalışması ile konu irdelenerek, Türk edebiyatında 2000-2022 yılları arasında öykü kitabı yazan öykücü kadın yazarlar bibliyografyası hazırlanmıştır. Söz konusu yıllar arasında öykü kitabı yazan kadın yazar sayısı, bu yazarların öykü kitabı sayısı, bu kitapların hangi yayınevlerinden, hangi illerde ve yıllarda yayımlandığı bilgilerinin eksiksiz bir şekilde ortaya konulması hedeflenmiştir. Türk edebiyatında 2000-2022 yıllarında öykü kitabı yazan kadın öykücülerin ortaya konulması için tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye Yazarlar Birliği Kültür Sanat Yıllığı'nın 2000-2022 yıllarına ait tüm sayıları, Edebiyat Ortamı Öykü Yıllığı 2011, 2012, 2013, 2014, 2016, 2017, 2018 yıllarına ait sayıları ve 2012 Öykü Yıllığı Öykü Yağmuru taranarak bir bibliyografya elde edilmiştir. Bu bibliyografya çalışması hazırlanırken sadece söz konusu yıllar olan 2000-2022 yıllarına odaklanılmış ve bu yıllarda kadın yazarların öykü alanında kitap yazmış olmaları yeterli görülmüştür. Sadece çocuk edebiyatı sahasında kitap yazan ve roman yazan kadın yazarlar çalışmaya dâhil edilmemiş ancak hem çocuk edebiyatı alanında hem de öykü alanında kitap yazan kadın yazarlar ile roman ve öykü kitabı olan kadın yazarlar bibliyografyaya dâhil edilmiştir. Özetle; söz konusu yıllar (2000-2022) arasında öykü kitabı yazan 666 kadın öykücü ve bu yazarlara ait 1091 öykü kitabı tespit edilmiştir. Tespit edilen 666 öykücü kadın yazar ve 1091 öykü kitabının yıllara, illere, yayınevlerine göre olan dağılımları tablolar ve grafiklerle verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 2000 and after, urbanization, printing and publishing, technology, etc. Considering the increase in women's participation in these fields along with the developments in these fields, their interest in literature and especially the story genre is also considered a subject that needs to be investigated. By examining this issue in this thesis study, a bibliography of female storytellers who wrote story books in Turkish literature between 2000 and 2022 was prepared. It is aimed to fully reveal the number of female writers who wrote story books between the years in question, the number of story books of these writers, and from which publishing houses, in which provinces and years these books were published. The screening method was used to reveal the female storytellers who wrote story books in Turkish literature between 2000 and 2022. For this purpose, a bibliography was obtained by scanning all issues of the Turkish Writers Union Culture and Arts Yearbook for the years 2000-2022, the issues of the Literature Environment Story Yearbook for the years 2011, 2012, 2013, 2014, 2016, 2017, 2018 and the 2012 Story Yearbook Story Rain. . While preparing this bibliography study, only the years 2000-2022 were focused on, and it was deemed sufficient for female writers to have written books in the field of short stories in these years. Female authors who wrote books and novels only in the field of children's literature were not included in the study, but female authors who wrote books both in the field of children's literature and short stories and female authors who wrote novels and story books were included in the bibliography. In summary; 666 female storytellers who wrote story books between the years in question (2000-2022) and 1091 story books belonging to these writers were identified. The distribution of the identified 666 female storytellers and 1091 story books according to years, provinces and publishing houses is given in tables and graphs.