Yol ayrımındaki haber medyası: Gazeteciliğin gelecekteki olanakları üzerine bir inceleme
News media at the cross road: An analysis of the future possibilities of journalism
- Tez No: 888428
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA AKÇALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Gazetecilik mesleğinin teknolojik dönüşümlere paralel olarak hızla mecrasını değiştirmekte olduğu bir dönemde yaşamaktayız. Gazeteciler yaşanan değişimi anında hissetmektedirler. Mesleki pratikleri ve geleceği bu sürece uyum sağlamaya bağlıdır. Geleneksel haber üretim ve tüketim yöntemlerinin hızla yok olmakta olduğu gözlemleyebiliyoruz. Ancak bu süreci günü gününe yaşamakta olan gazetecilerin deneyimlerine sahip değiliz. Gazetecilerin dijital dönüşüm sürecindeki deneyimlerinin gazeteciliğin bugününü anlamlandırmak için birincil kaynak olduğu düşüncesiyle bu çalışmaya başlanmıştır. Geleneksel mecra deneyimlerinin yerini büyük ölçüde pratikliğe ve teknik beceriye bıraktığı günümüz gazetecilik ortamı oldukça sert ve rekabetçidir. Geleneksel mecraların yaşadığı dijital dönüşüm süreci gazeteciler için yeni becerilere adaptasyon sürecini gerekli kılmaktadır. Dijital teknolojilerin içine doğan genç kuşaklar nedeniyle deneyimin daha az değer taşıdığı, adapte olmanın ise daha önemli olduğu bir dönemi yaşanmaktadır. Dijital dönüşüm süreci gazeteciye atfedilen sorumluluk ve etki ilkeler açısından da ele alınmalıdır. Üretim ve tüketimde yaşanan hızın yanı sıra bilgi bombardımanı içinden sıyrılabilme çabaları da profesyonel ilkelerle bağdaşmayan sonuçlar doğurmaktadır.Buna karşın bağımsız gazetecilik modelleri ve alternatifler de geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bunun önündeki en önemli engel ise ekonomik dayatmalar olarak görülebilir. Çalışmada amaçlanan dijital dönüşüm sürecini gazetecilerin deneyim ve duyguları üzerinden okumaktır. Meslek pratikleri üzerinden yapılacak bu okumanın akademik değerlendirme ve gazetecilik eğitimi veren kurumların kendini güncellemesi açısından yararlı olacağını düşüncesi temel motivasyonum olmuştur
Özet (Çeviri)
We live in a period where the journalism profession is rapidly changing its medium in parallel with technological transformations. Journalists feel the change immediately. Their professional practices and future depend on adapting to this process. We can observe that traditional news production and consumption methods are rapidly disappearing. However, we do not have the experience of journalists who live this process day by day. This study was started with the idea that journalists' experiences in the digital transformation process are the primary source to make sense of the present day of journalism. Today's journalism environment is quite harsh and competitive, where traditional media experience has largely been replaced by practicality and technical skill. The digital transformation process experienced by traditional media requires journalists to adapt to new skills. Due to the younger generations born into digital technologies, we are experiencing a period in which experience is less valuable and adaptation is more important. The digital transformation process should also be considered in terms of the principles of responsibility and influence attributed to the journalist. In addition to the speed of production and consumption, efforts to escape from the information bombardment also produce results that are incompatible with professional principles. On the other hand, independent journalism models and alternatives are being developed. The most important obstacle to this can be seen as economic impositions. The aim of the study is to read the digital transformation process through the experiences and emotions of journalists. My main motivation was the idea that this reading based on professional practices would be useful for academic evaluation and self-updating of institutions providing journalism education.