Kriz dönemlerinde medya ve yaşlılık: Televizyon haberlerinin yaşlı bireyler üzerine etkisi
Media and old age in times of crisis: The impact of television news on older adults
  1. Tez No: 888456
  2. Yazar: ZEHRA BALKANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA İÇİN AKÇALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Covid-19 salgın sürecinde medya, 65 yaş ve üzeri bireylere getirilen kısıtlamaların aktarılmasında önemli bir araç haline gelirken, aynı zamanda bu kısıtlamaları yaşayan bireylerin deneyimlerinin keşfedilmesi de büyük önem kazanmıştır. Medyanın, güç ve iktidar ilişkilerine bağlı olması nedeniyle 65 yaş ve üzeri bireylere yönelik kısıtlamaları aktarma biçimleri de ana haber bültenlerinin yayınlandığı kanallara göre farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar, toplum içinde ortak duyuya dair tarafsız bir yaşlılık algısı oluşturulmasını da zorlaştırmaktadır. Bu noktada çalışmanın konusu; medyada, güç ve iktidar ilişkileri içinde Covid-19 sürecinde, yaşlılık algısının ana haber bültenleri aracılığıyla nasıl oluşturulduğu, yaşlı bireylerin ise yaşlılık algılarını nasıl geliştirdikleridir. Bu çalışmanın amacı; Covid-19 döneminde uygulanan, 65 yaş ve üzeri sokağa çıkma kısıtlamalarında medyanın, ana haber bültenlerinde yaşlılık üzerinden ortak duyuyu nasıl oluşturduğunu, nasıl aktardığını inceleyerek ve yaşlı bireylerin baskı altında kalmadan kendi yaşamlarına, topluma, medyaya, kısıtlamalara dair düşüncelerini, deneyimlerini ortaya çıkararak, salgın dönemlerinde ortak duyu kapsamında oluşturulan toplumsal ilişkilere yönelik kodları belirlemektir. Covid-19 döneminde uygulanan, 65 yaş ve üzeri sokağa çıkma kısıtlamalarında medyanın, ana haber bültenlerinde yaşlılık üzerinden ortak duyuyu nasıl oluşturduğunu, nasıl aktardığını inceleyerek ve yaşlı bireylerin kendi yaşamlarına, topluma, medyaya, kısıtlamalara dair düşüncelerini, deneyimlerini ortaya çıkararak, salgın dönemlerinde ortak duyu kapsamında oluşturulan, toplumsal ilişkilere yönelik kodları belirlemektir. Tez çalışması kapsamında iki farklı aşamadan oluşan araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci aşamasında içerik analizi yönteminden faydalanılarak 65 yaş ve üzeri bireylerin sokağa çıkma yasağına ilişkin televizyonlarda yayınlanan ana haber bültenleri (Atv, Fox TV, Show Tv) analiz edilmiştir. Analiz sonucunda 6 ana temaya ulaşılmıştır. Bu temalar;“Haberde İçerik ve Söz Sahipliği”,“65 ii Yaş + Sokağa Çıkma Kısıtlamalarının Politik Enformasyonu”,“Haber Spikerinin 65 Yaş+ Sokağa Çıkma Kısıtlamalarına Bakışı”,“65 Yaş+ Sokağa Çıkma Kısıtlamalarının Uzman Görüşleri ile Değerlendirilmesi”,“65 Yaş+ Sokağa Çıkma Kısıtlamalarının Bütüncül Değerlendirmesi”,“Yasakların Reddinin Toplumsal Çatışma Boyutu”olarak ifade edilmiştir. İkinci araştırmada ise amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen 21 katılımcıyla (67 yaş ve üzeri) derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, bilgisayar destekli Maxqda programı ile kodlanmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında, her kanalın kendi yayın politikalarına göre 65 yaş ve üzeri bireylerin sokağa çıkma yasağını ele aldıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum, ana haber bültenlerinin yaşlılığa dair ortak duyuyu kendi yayın politikaları doğrultusunda şekillendirdiklerini göstermektedir. Aynı zamanda yaşlı bireyler üzerinde tahakküm oluşturacak algının da beslendiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında ise 7 ana temaya ulaşılmış olup, bu temalar;“Pandemisiz Günlerde Yaşamda Var Olma Mücadelesi”,“Yaşam Boyu Medya Serüveni”,“Yaşlanma Sürecinde Yaşlılık Dönemini Anlamlandırma”,“Yaşam ve Toplum Değerlendirmesi”,“65 Yaş Üzeri Sokağa Çıkma Kısıtlamalarının Sınıfsal Deneyimi”,“65 Yaş+ Bireylerin Kısıtlamalar Sürecindeki Enformasyon Yorumu”ve“65 Yaş+ Sokağa Çıkma Kısıtlamalarının Yaşanmışlıklar ile Değerlendirilmesi”olarak belirlenmiştir. Temalar değerlendirildiğinde ise yaşlı bireylerin kendilerini toplumun aktif bir sınıfı gördükleri, medyaya dair algılarının ise yıllar içinde olumsuz yönde dönüştüğü (özellikle pandemi döneminde bunun belirginleştiği) sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the Covid-19 pandemic, the media became an important tool for conveying the restrictions imposed on individuals aged 65 and over. It also gained significant importance in exploring the experiences of individuals undergoing these restrictions. However, since the media is influenced by power and power relations, the ways in which restrictions on individuals aged 65 and over are conveyed differ according to the channels broadcasting the main news bulletins. These differences make it challenging to create an unbiased perception of old age within society. The aim of this study is to determine the codes for social relations created within the scope of common sense during the pandemic period by examining how the media, through the lens of old age, created and conveyed common sense in the main news bulletins during the Covid-19 lockdowns, and by revealing the thoughts and experiences of elderly individuals about their own lives, society, media, and restrictions without being under pressure. In line with this purpose, a research consisting of 2 different stages was carried out within the scope of the thesis study. In the first stage of the research, content analysis method was used to analyse the main news bulletins (Atv, Fox TV, Show TV) broadcasted on television regarding the curfew of individuals aged 65 and over. As a result of the analysis, 6 main themes were reached. These themes are;“Content and Speech Ownership in the News”,“Political Information of the 65+ Curfew Restrictions”,“News Announcer's View of the 65+ Curfew Restrictions”,“Evaluation of the 65+ Curfew Restrictions with Expert Opinions”,“Holistic Evaluation of the 65+ Curfew Restrictions”,“Social Conflict Dimension of the Rejection of the Curfews”. In the second research, in-depth interviews were conducted with 21 participants (aged 67 and over) determined by the purposeful sampling method. The data obtained as a result of the interviews were coded with the computer-aided Maxqda programme. iv In the first stage of the research, it was concluded that each channel addressed the curfew of individuals aged 65 and over according to their own broadcasting policies. This situation shows that they shape the common sense of old age in line with their own broadcasting policies. At the same time, it has been concluded that the perception that will create domination over elderly individuals is also fed. In the second stage of the research, 7 main themes were reached and these themes were determined as;“Struggle to Exist in Life in Pandemic-Free Days”,“Lifelong Media Adventure”,“Making Sense of Old Age in the Aging Process”,“Life and Society Evaluation”,“Class Experience of Street Restrictions Over 65”,“Information Interpretation of 65+ Individuals in the Restrictions Process”and“Evaluation of 65+ Street Restrictions with Experiences”. When the themes are evaluated, it is concluded that older individuals see themselves as an active class of society, and their perceptions of the media have transformed negatively over the years (especially during the pandemic period).