Mekanik nedenli kronik bel ağrılı olgularda yüksek doz traksiyon ve düşük doz traksiyonun etkinliği
  1. Tez No: 88859
  2. Yazar: OSMAN ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL ALTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
n ÖZET Biz bu çalışmada mekanik nedenli kronik bel ağrısı yakınması olan toplam 30 hastayı rastgele iki eşit gruba ayırarak, yüksek doz traksiyonun (YDT) ve düşük doz traksiyonun (DDT) etkilerini karşılaştırdır. Hastaların muayenelerini, başlangıçta, 15 seans sonrasında ve tedavi bitiminden 1 ay sonra yaptık. Her iki gruba traksiyon tedavisi haricinde ultrason, hot-pack ve egzersiz tedavi çeşitlerini de verdik. Sonuç olarak, her iki grupta da başlangıç değerlerine göre Visüei Analog Skalada (VAS), alt shouber ölçümünde, Low Back Pain Outcome ve Roland Morris Questionnaire skalalannda anlamlı iyileşmeler oldu (pO.Ol). Fakat bel lateral fleksiyonu, sakral açı ve el parmak zemin mesafesi (EPZM) ölçümlerinde, başlangıç değerlerine göre anlamlı bir değişiklik olmamıştır (p>0.05). Düz bacak kaldırma testi (DBKT) muayenesinde, 1 ay sonraki kontralde iyileşme oram başlangıca göre I.grupta (YDT) % 72.72, Il.grupta (DDT) ise % 53. 43 'tü. Nörodefisitlerde ise I.grupta iyileşme oram % 27.7, Il.grupta ise % 7.69 olarak bulunmuştur. Fakat her iki grubun, 15.seans tedavinin sonunda ki ve tedaviden 1 ay somaki tüm parametre sonuçlarının karşılaştırmalarında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). Sonuç olarak traksiyon tedavisinin diğer tedavi seçeneklerine bir üstünlüğü yoktur. Anahtar Kelimeler Kronik Bel Ağrısı, Traksiyon Tedavisi.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this study, we compared the effect of low dose traction (LDT) and high dose traction by dividing randomly in to two equal groups total 30 patients having complaints of chronic waist pain with mechanic reason. First, we carried out the examines of the patients 15 sessions later and a year after the treatment was over. We applied ultrasion hat-pack, and exercise treatments for both groups in addition to traction treatment.