Seismic soil-structure interaction behavior of pile-supported wharf systems on liquefiable soils under 3-D excitation
Sıvılaşabilen zeminler üzerindeki kazıklı rıhtımların üç boyutlu deprem etkisi altında yapı-zemin etkileşimi davranışları
- Tez No: 888737
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER ÇAKTI, PROF. DR. MEHMET NURAY AYDINOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Kazıklı rıhtımların analiz ve tasarımında halihazırda kullanılan yaklaşımlar, bu yapıların deprem etkisi altındaki önemli özelliklerini dikkate almakta yetersiz kalmaktadır. Literatürdeki son derece sofistike analiz modelleri bile boyuna doğrultudaki deprem etkisini ihmal ederken, pratikte kullanılan tasarım yaklaşımları genellikle bu etkileri kabaca da olsa dikkate alsa da, yapı-zemin etkileşiminin tutarlı şekilde modellenmesi bakımından yetersiz kalmaktadır. Öte yandan deniz inşaatı pratiğinde çok segmentli rıhtımlar yaygın olarak kullanılmasına rağmen, bu sistemlerin deprem analizi genellikle gözardı edilmektedir. Oysa böylesine uzun yapıların boyuna doğrultuda değişken zemin tabakalanmasına sahip olması kuvvetle muhtemeldir. Bu bağlamda, gerçekçi bir mühendislik problemi için sıvılaşabilir zemin tabakalarının üzerinde inşa edilen çok segmentli rıhtımların üç boyutlu yapı-zemin etkileşimi modelleri geliştirilmiştir. Bu sistemlerin analizleri iki ve üç boyutlu deprem etkileri altında gerçekleştirilmiş, elde edilen çıktılar işlenerek sonuçlar açık bir şekilde sunulmuştur. Sonuçlar, yapı-zemin etkileşimi modellemesinin ve zemin sıvılaşmasının rıhtımların deprem davranışındaki kritik rolünü göstermektedir. Sıvılaşabilir zemin koşullarında; boyuna doğrultudaki yer hareketinin etkisi, zemin ve yapısal tepkilerini önemli ölçüde etkilemektedir. Yapısal sistemlerin burulma davranışının ise ihmal edilebilir derecede olduğu gözlemlenmiştir. Çok segmentli rıhtım sistemlerinin analizinin, rıhtım boyuna doğrultusunda değişken, sıvılaşabilir zemin tabaklanmasının bulunduğu durumlarda gerekebileceği gözlemlenmiş-tir. Bu çalışmanın, deniz yapıları geo-yapısal mühendisliği alanında öncü bir çaba olması beklenmekte ve yakın gelecekte kazıklı rıhtım sistemlerinin performansa dayalı analiz ve tasarımı için bir temel sağlama potansiyeline sahip olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The procedures currently used in the analysis and design of pile-supported wharf structures are inadequate to consider the important features of the systems under seismic excitation. Highly sophisticated analysis models employed in literature neglect the seismic excitation in longitudinal direction, while design approaches roughly incorporate this aspect but fail in accurate modeling of soil-structure interaction (SSI) effects. Despite widespread use of very long multi-segmented wharves in marine construction practice, seismic analysis of these systems is generally overlooked. It is likely that such long structures exhibit varying soil stratification along the embankment in the longitudinal direction. In this regard, three-dimensional soil-structure interaction models are developed for multi-segmented wharf systems situated on liquefiable soil conditions, addressing a realistic engineering challenge. The analyses of these systems are performed under three dimensional seismic excitation and the outputs are meticulously processed to clearly demonstrate the outcomes. Finally, the findings are presented in proper order. The results indicate that SSI modeling and soil liquefaction play a crucial role in the seismic behavior of wharves. The impact of longitudinal excitation in liquefiable soil conditions significantly affects both soil and structural responses. The torsional response of structural systems is negligibly small. Analysis of multi-segmented wharf systems may only be required when varying liquefiable soil layers exist along the embankment. This study is expected to be a pioneering effort in the field of marine geo-structural engineering, potentially providing a base for the performance-based analysis and design of pile-supported wharf systems in the near future.