Somut olmayan kültürel miras değeri olarak ANZAK Törenlerinin paydaş analizi ile değerlendirilmesi
Evaluating the ANZAC Commemorations as an intangible cultural heritage value through the stakeholder analysis
  1. Tez No: 888982
  2. Yazar: TARIK YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Gelibolu Yarımadası'nda düzenlenen ANZAK Günü Anma Törenleri, uzun yıllardır düzenlenen ve bir zamanlar düşman olmuş ülkelerin ve vatandaşlarının günümüzde aralarında barış geliştirici bir diyalog ortamı sağlamaktadır. Bu doktora tezinin amacı, ANZAK Günü anma törenlerine yönelik talebin son yıllarda neden azaldığına dair sorunları tespit etmek ve bu sorunlara çözüm önerileri bulmaktır. Somut olmayan kültürel miras değeri olarak ele alınan törenlerin 64 paydaşından (52 tanesinden yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat tekniği ile 12 tanesi ile ise soru formu aracılığıyla olmak üzere) veri elde edilmiştir. Tez araştırması, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde tamamlanmış olup bir bölümü Avustralya'nın Griffith Üniversitesi'nde gerçekleştirilmiştir. Daha önceden alanyazından elde edilen boyutlar göz önünde bulundurularak veriler içerik analizine tabii tutulmuştur. Tüm paydaşlar, törenlerin yerel bölgeye ekonomik katkısının olduğunu ifade ederken birçoğu bu katkının son yıllarda oldukça azaldığını vurgulamaktadır. Törenlerin uluslararası diyalog ortamı yaratılması konusunda bir etkisinin olduğu ve sosyo-kültürel açıdan hem katılımcılara hem de yerel bölgeye katkısının olduğu ifade edilmektedir. Griffith Üniversitesi'nde yapılan araştırmada ise potansiyel katılımcıların Gelibolu Yarımadası'nda yapılan ANZAK Günü Anma Törenlerine katılmada algıladıkları engeller araştırılmış ve bu araştırmada ekonomik engeller, güvenlik sorunu ve bilgi eksikliği ön plana çıkmıştır. Sonuçların ilgili alanyazına katkı sağlayacağı ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ANZAC Day commemoration ceremonies held on the Gallipoli Peninsula have been held for many years and provide an environment for peace-building dialogue between countries and their citizens that were once enemies. The aim of this doctoral thesis is to identify the problems why the demand for ANZAC Day commemorations has decreased in recent years and to find solutions to these problems. Data was obtained from 64 stakeholders of the ceremonies considered as intangible cultural heritage values (52 of them through semi- structured in-depth interview technique and 12 of them through a questionnaire). The thesis research was completed at Çanakkale Onsekiz Mart University and part of it was carried out at Griffith University, Australia. The data were subjected to content analysis, taking into account the dimensions previously obtained from the literature. While all stakeholders state that the ceremonies contribute economically to the local region, many emphasize that this contribution has decreased considerably in recent years. It is stated that the ceremonies have an impact on creating an environment of international dialogue and contribute to both the participants and the local region in socio-cultural terms. In the research conducted at Griffith University, which was a part of this thesis project, the obstacles perceived by potential participants in participating in the ANZAC ceremonies held on the Gallipoli Peninsula were investigated and it revealed that lack of information, negative safety perception, and economic barriers were the main difficulties. the most frequently repeated obstacle came to the fore in the economic dimension. It is anticipated that the results will contribute to the relevant literature.