Yenidoğan kuzuların ön mide hastalıklarında (Indigesyon-gastropati-abomasal timpani) klinik, hematolojik, biyokimyasal değişiklikler ve bu hastalıkların tedavisi üzerine araştırmalar
- Tez No: 88916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP AKGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
66 8. ÖZET Bu çalışmada yeni doğan kuzuların indigesyonlannda (gastropati-abomasal timpani) klinik bulgular, hematolojik ve bazı biyokimyasal parametreler ile etiyolojik faktörler araştırıldı. Araştırmanın materyalini 30'u indigesyonlu (gastropati-abomasal timpanili), 10'u sağlıklı olmak üzere toplam 40 adet Akkaraman kuzu oluşturdu. Araştırmada kullanılan hasta kuzular Van'ın çeşitli mahalle ve köylerinden hayvan hastanesina getirilen abomasal timpanili yaşları 7-75 gün ve canlı ağırlıkları 4-14 kg arasında değişen kuzulardı. Kontrol grubu abomasal timpanili kuzuların bulunduğu sürülerde klinik muayeneleri yapılarak sağlıklı oldukları anlaşılan kuzulardan seçildi. İncelenen kuzulardan hematalojik ve biyokimyasal parametreler için vena jugularisten iki ayrı tüpe kan alındı. Abomasal içerik mikrobiyolojik analiz için steril mide sondasıyla steril tüplere alındı. Abomasal timpanili 3 kuzuda otopsi yapıldı.
Özet (Çeviri)
67 9. SUMMARY“Studies on clinical, haematolojical and biochemical changes and treatment of forestomach diseases (indigation-gastropathy-abomasal tympany) ofnew-borned lambs ”In this study, clinical findings, hematological, some biochemical parameters and aetiological factors in the indigations (gastropathy-abomasal tympany) of neonatal lambs were investigated. Totally 40 Akkaraman lambs, 30 of which had indigation (gastropathy- abomasal tympany) and 10 of which were healthy lambs used as material in this study. The diseased lambs used in the present study were those which were brought to the animal hospital from various villages and suburbs of Van, 7-75 days-old, having abomasal tympany and their live weights varried from 4 to 14 kilos. The control group was formed in the way of separating the healthy ones from the diseased in the flocks after clinical examination. Blood samples with and without anticoagulant were taken from v. jugularis of the lambs for haematological and biochemical analysis. Abomasal content was taken into sterile tubes by sterile stomach drill for microbiological analysis. Autopsy was performed in 3 dead lambs with abomasal tympany.