Adil yargılanma hakkı bağlamında ceza muhakemesi hukukunda soruşturma evresi
Investigation phase in criminal procedure law in the context of right to a fair trial
- Tez No: 889180
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAKEHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Şüpheli ve sanığı ceza muhakemesi hukukunun öznesi hâline getiren adil yargılanma hakkı, tarihsel gelişim süreci içerisinde bu hukuk dalının merkezine yerleşerek temel bir düstur hâlini almıştır. Nitekim günümüz demokratik hukuk devletlerinin ayırt edici özelliklerinden biri, muhakemede iddia makamı ile savunma makamı arasında kurulan dengedir. Ne var ki adil yargılanma hakkı, ceza muhakemesi hukuku açısından sıklıkla kovuşturma evresi odaklı olarak anlaşılmaktadır. Ancak bu hak soruşturma evresinde de önem arz eder. Zira soruşturma evresinde gündeme gelebilecek keyfi iş ve eylemler, telafisi mümkün olmayan hak ihlallerine yol açabilir. Üstelik Türk hukuku da dahil olmak üzere Kıta Avrupası hukuk sistemlerinde, savcının soruşturmaya geniş yetkileriyle egemen olması göz önünde bulundurulduğunda savunma makamına varlık tanımayan bir soruşturmanın arz ettiği sakınca son derece fazladır. Buradan hareketle çalışmada adil yargılanma hakkının soruşturma evresindeki durumu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesi ve Türk ceza muhakemesi hukuku bağlamında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Right to a fair trial, which makes the suspect and the accused the subject of criminal procedure law, has become a fundamental principle by placing this branch of law at the center of its historical development. As a matter of fact, one of the distinguishing features of today's democratic legal states is the balance established between the prosecution and the defense in the proceedings. However, the right to a fair trial is often understood in terms of criminal procedure law with a focus on the prosecution phase. However, this right is also important in the investigation phase. This is because arbitrary acts and actions during the investigation phase may lead to irreparable violations of rights. Moreover, in continental European legal systems, including Turkish law, the inconvenience of an investigation that does not recognize the existence of the defense is extremely high, considering that the prosecutor dominates the investigation with broad powers. From this point of view, this study will examine the status of the right to a fair trial during the investigation phase in the context of Article 6 of the European Convention on Human Rights and Turkish criminal procedure law.