Karagül, Morkaraman ve Karagül x Morkaraman (F1) kuzuların kürk verim özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 88919
  2. Yazar: YUSUF GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT ODABAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ı.oz Bu çalışmada Karagül, Morkaraman ve Karagül x Morkaraman (Fi) kuzularının kürkleri; bukle tipi, parlaklık ve büyüklük gibi özellikler yönünden karşılaştırılmıştır. Her üç genotipe ait kuzuların kürk özellikleri doğdukları gün incelenmiş ve kuzulara ait kürk değerleri tesbit edilmiştir*. Karşılaştırma sonucunda saf Karagül ve Karagül X Morkaraman (Fİ) kuzuları arasında kürk verimi yönünden istatistiki farklılık yoktur. Saf Morkaraman kuzularının kürk verimi ise diğer iki gruptan farklı olarak gözlenmiştir. Ayrıca gruplardaki değerli kürk oranlan saf Karagül kuzular için % 62.5, Karagül X Morkaraman (Fİ) kuzular için % 51.85 olarak bulunmuş, saf Morkaraman kuzularda ise değerli kürke raslanmamıştır. T.C. YÜKSEKÖĞRETİM IMJLU QOK0MANTASYQH MERKEZİ
Özet (Çeviri)
2. ABSRACT Fur type, curl type, shinnies of wool and fur size of Karakul X Morkaraman cross breed lamps were compared with those of pure Karakul and pure Morkaraman lamps. For this purpose, fur of one day-old pure Karakul, Karakul X Morkaraman and Morkaraman lamps were evaluated and fur parameters were compared with each other. There was no significant difference on fur yield between Karakul and Karakul X Morkaraman cross breed lamps, but fur yield was lower in Morkaraman lamps. In addition, valuable fur percentages for lamps were % 62.5 for pure Karakul and % 51.85 for Karagül X Morkaraman cross-breed lamps, however, no valuable fur has been found in Morkaraman.