Social network analysis of European 7th Framework and Horizon 2020 energy projects
7. Çerçeve ve H2020 Enerji Projelerinin Sosyal ağ analizi
- Tez No: 889411
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEOMAN PAMUKCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez, AB'nin 7. Çerçeve Programı (FP7) ve Horizon 2020 kapsamında finanse edilen enerji projelerinin sosyal ağ dinamiklerini araştırmakta ve Sosyal Ağ Analizi (SNA) kullanarak işbirliği ağlarının evrimini ve bunların yenilik üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışmanın amacı, bu projelerin özelliklerindeki önemli değişiklikleri belirlemek, ağ yapıların yenilik sonuçları üzerindeki etkisini değerlendirmek ve AB'nin yukarıdan aşağıya yenilik politikasının etkinliğini ölçmektir. SNA sonuçlarını geleneksel istatistiksel analizlerle karşılaştırarak, araştırma enerji projelerindeki işbirlikçi çabaların AB'nin iddialı yenilenebilir enerji ve verimlilik hedeflerine ulaşmasına nasıl katkıda bulunduğuna dair kapsamlı bir anlayış sunmaktadır. Bulgular, politika çerçevelerinin bölgesel ve sektörel zorlukları daha iyi ele alacak şekilde uyarlanmasının önemini vurgulamakta ve gelecek araştırmalar ile politika tasarımı için metodolojik içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the social network dynamics of energy projects funded under the EU's 7th Framework Programme (FP7) and Horizon 2020, using Social Network Analysis (SNA) to examine the evolution of collaboration networks and their impact on innovation. The study aims to identify significant changes in the characteristics of these projects, assess the influence of network structures on innovation outcomes, and evaluate the efficacy of the EU's top-down approach to innovation policy. By comparing SNA results with conventional statistical analyses, the research provides a comprehensive understanding of how collaborative efforts within energy projects contribute to achieving the EU's ambitious renewable energy and efficiency targets. The findings highlight the importance of adapting policy frameworks to better address regional and sector-specific challenges, offering methodological insights for future research and policy design.