Dik şev yüzeyli açık ocak maden işletmelerinde insansız hava aracı (İHA) görüntülerden üretilen fotogrametrik ürünlerin doğruluğunun araştırılması
Investigation of the accuracy of photogrammetric products produced from unmanned aerial vehicle (UAV) images in open pit mining operations with steep slope surfaces
- Tez No: 889578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİYE KARASAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzde açık maden işletmelerinde haritalama çalışmaları için insansız hava araçları aktif şekilde kullanılmaktadır. Genel olarak otonom uçuş ile düşey hava fotoğraflarının çekilmesi amacıyla kullanılan insansız hava araçları, farklı uygulamalar için eğik hava fotoğraflarının çekimi amacıyla da kullanılabilirler. Düşey hava fotoğrafları, kömür, demir, bakır, taş ocağı gibi maden sahalarında bulunan şevlerin haritalama işlemleri için yeterli oluyorken dik şev barındıran mermer, tüf taşı ocağı gibi maden sahalarında yetersiz kalmaktadır. Bunun sebebi düşey olarak çekilen hava fotoğrafında dik şev yüzeyine ait ayrıntıların net bir şekilde elde edilememesidir. Düşey hava fotoğrafları ile oluşturulan sayısal yükseklik modeli ve ortofoto'da dik şev yüzeylerine ait şev üstü ve şev dibi çizgileri, olması gerektiği gibi aynı düşey doğrultuda oluşmamaktadır. Bu çalışmada belirtilen soruna bir çözüm önerisi olarak dik şevlerin insansız hava araçları ile haritalama süreçlerinde düşey hava fotoğraflarıyla beraber eğik hava fotoğrafları da kullanılmış, çeşitli yükseklik ve yönlerden yapılan uçuş sonucu elde edilen sonuç ürünler arasındaki farklılıklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, unmanned aerial vehicles are actively used for mapping studies in open-pit mining operations. Unmanned aerial vehicles, which are generally used to take vertical aerial photographs with autonomous flight, can also be used to take oblique aerial photographs for different applications. While vertical aerial photographs are sufficient for mapping the slopes in mining areas such as coal, iron, copper and quarry, they are inadequate in mining areas such as marble and tuff quarries with steep slopes. The reason for this is that the details of the vertical slope surface cannot be clearly obtained in the aerial photograph taken vertically. In the digital elevation model and orthophoto created with vertical aerial photographs, the top and bottom lines of the vertical slope surfaces are not formed in the same vertical direction as they should be. As a solution to the problem stated in this study, oblique aerial photographs were used along with vertical aerial photographs in the mapping process of steep slopes with unmanned aerial vehicles, and the differences between the final products obtained as a result of flights from various altitudes and directions were examined.