Kumla ve Hisar Dereleri'ndeki (Kocaeli) evsel ve endüstriyel atıkların bazı sucul canlılar üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of domestic and industrial wastes on some aquatic life in Kumla and Hisar streams (Kocaeli)
- Tez No: 889789
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU MORKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında, Kocaeli ilinin sanayi ve kentsel yaşamın yoğunlukta olduğu alanlardan geçen Hisar deresi ve Kumla deresinin fiziko-kimyasal özellikleri ve su canlılarına olan etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, her iki dere üzerinde seçilen 3'er istasyon olmak üzere toplam 6 istasyondan Kasım 2023 yılında örnekleme yapılmıştır. Dereler üzerinde seçilen istasyonların farklı çevresel etkilere sahip olmasından dolayı, tespit edilen türlerde kalitatif ve kantitatif olarak farklılık göstermiştir. Araştırmada, Bacillariohyceae'ye ait 58, Chlorophyceae'ye ait 2, Cyanophyceae'ye ait 3 ve Euglenophyceae sınıfına ait 2 takson tespit edilmiştir.Çalışmada, Cocconeis pediculus, Diatoma vulgaris, Navicula radiosa, Nitzschia linearis, Nitzschia recta, Ulnaria capitata ve Ulnaria ulna taksonları bol olarak tespit edilmiştir. Derelerden alınan örneklemede, mevsime bağlı olarak diyatomlar dışında diğer gruplara daha az rastlanılmıştır. OMNIDIA 6.1 programı kullanılarak, Trofik Diyatome İndeksleri (TDI) hesaplanmıştır. Ayrıca, Trofik İndeks Türkiye (TIT) değeri de hesaplanmıştır. Kumla deresi istasyonlarının trofik indeks değerleri sırasıyla, TDI: 54,25, TIT: 2,5; TDI:58,86, TIT: 3,2; TDI:65,86, TIT: 3,5 olarak belirlenmiştir. Hisar deresi istasyonlarının trofik indeks değerleri sırasıyla, TDI: 52,74, TIT: 2,3; TDI: 57,16, TIT: 3,4; TDI:68,96, TIT: 3,7 olarak tespit edilmiştir. Dereler genel olarak değerlendirildiğinde, orta kalite sular grubunda yer aldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to determine the physico-chemical properties and the effects on aquatic organisms of Hisar Creek and Kumla Creek, which pass through the industrial and urban areas of Kocaeli province. In this context, a total of 6 stations, 3 stations selected on both streams, were sampled in November 2023. Since the stations selected on the streams have different environmental effects, the detected species differed qualitatively and quantitatively. In the study, 58 taxa belonging to Bacillariohyceae, 2 taxa belonging to Chlorophyceae, 3 taxa belonging to Cyanophyceae and 2 taxa belonging to Euglenophyceae were detected. Cocconeis pediculus, Diatoma vulgaris, Navicula radiosa, Nitzschia linearis, Nitzschia recta, Ulnaria capitata and Ulnaria ulna taxa were abundant in the study. In the sampling taken from the streams, other groups other than diatoms were found less frequently depending on the season. Trophic diatom indices were calculated using OMNIDIA 6.1 software. Trophic Index Turkey (TIT) value was also calculated. The trophic index values of Kumla stream stations are, respectively, TDI: 54,25, TIT: 2,5; TDI: 58,86, TIT: 3,2; TDI: 65,86, TIT: 3,5. Trophic index values of Hisar stream stations were, respectively, TDI: 52,74, TIT: 2,3; TDI: 57,16, TIT: 3,4; TDI: 68,96, TIT: 3,7. When the streams were evaluated in general, it was determined that they were in the group of medium quality waters.