Osmanlı-İtalya ilişkileri (1871-1912)
Ottoman – Italy affairs (1871-1912)
  1. Tez No: 890019
  2. Yazar: BAHAR BADEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
1789'da Fransız İhtilali'nin çıkmasının ardından“Risorgimento”yani İtalya'nın politik birleşmesi anlamına gelen fikir anlayışı ile İtalya, milli birliğini kurmuş ve sömürgecilik faaliyetlerine başlamıştır. Emperyalist bir devlet olabilmek için İtalya, sömürgecilik faaliyetlerine deniz aşırı komşusu olan Osmanlı Devleti'nin, Balkanlar ve Kuzey Afrika'daki toraklarında genişleyerek, müstemleke edinmek istemiştir. İlk olarak Afrika topraklarında Tunus'a göz dikmiş ancak burayı 1830 yılında Fransa işgal etmiştir. İtalya, 1885'te Osmanlılara bağlı bir muhafızlık olan Kızıldeniz'deki Masavva'yı işgal etmiştir. İtalya, daha sonra Balkanlar'da Otrant Boğaz'ını ele geçirerek Güney Arnavutluk bölgesine hakim olmak ve Adriyatik Denizini iç deniz yapmak istemiştir. Bu coğrafyada anarşi çıkararak Osmanlı Devleti'ni zor durumda bırakmıştır. Son olarak Osmanlı Devleti'nin, Kuzey Afrika'daki son toprağı olan Trablusgarp'a göz dikmiş ve 1911 yılında Osmanlı Devleti'ne savaş ilan ederek bu toprakları işgale başlamıştır. İtalya birlikleri, Türk subaylarının örgütlediği yerli halkın direnişi ile karşılaşmış ve sahilden ileriye gidememiştir. Ancak 1912 yılında baş gösteren Balkan Savaşları neticesinde Osmanlı Devleti antlaşma yapmak zorunda kalmış, barışın sonucunda ise Trablusgarp'la birlikte Rodos ve Oniki Ada da geçici olarak İtalya ya verilmesine rağmen elden çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
After the French Revolution in 1789, Italy established its national unity and started colonial activities with the idea of“Risorgimento”, which means the political unification of Italy. In order to become an imperialist state, Italy wanted to expand its colonial activities and gain a colony in the lands of its overseas neighbor, the Ottoman Empire, in the Balkans and North Africa. Italy first set her sights on Tunisia in African lands, but lost it to France in 1830. In 1885, Italy occupied Masawa on the Red Sea, which was a guard post under the Ottomans. Later, Italy wanted to capture the Otrant Strait in the Balkans, dominate the Southern Albania region and turn the Adriatic Sea into an inland sea. Italy created anarchy in this geography and left the Ottoman Empire in a difficult situation. Finally, Italy set his sights on Tripoli, the last territory of the Ottoman Empire in North Africa, and declared war on the Ottoman Empire in 1911 and began to occupy these lands. Italian troops encountered resistance from the local people organized by Turkish officers and could not go further than the coast. However, as a result of the Balkan Wars that broke out in 1912, the Ottoman Empire was forced to make a peace treaty, and as a result of this peace, Rhodes and the Dodecanese Islands, along with Tripoli, were lost, although they were temporarily given to Italy.