Research on the promised benefits of integrated reporting for companies in the energy sector
Enerji sektöründe yer alan şirketler için entegre raporlamanın vaad ettiği faydalar üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 890143
  2. Yazar: EMİNE BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ekonomisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Küresel enerji sektörünü bekleyen büyük ikilem bir yandan iklim değişikliği ve etkilerine uyum sağlamaya çalışırken diğer yandan da toplumların artan enerji ihtiyacını kesintisiz ve makul fiyatlarda karşılamak durumunda olmasıdır. Enerji şirketlerinin bu zorlukların farkında olarak riskleri ve fırsatları doğru ve zamanında belirlemesi, kurumsal sürdürülebilir bir yol haritası çizmesi her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, entegre düşünce ve değer yaratma temeline dayalı yeni bir iş modeli sunan entegre raporlama sisteminin enerji şirketlerine potansiyel faydaları üzerine bir analiz yapılmıştır. Entegre raporlama faaliyetlerinde bulunan bir şirketin piyasa değeri üzerinde yaratacağı etki ekonometrik dengeli panel veri metodu kullanılarak test edilmiştir. Örneklem olarak Borsa İstanbul'a kayıtlı on iki enerji şirketinin 2014-2023 yılları arasındaki değerleri kullanılmıştır. Bağımsız sürekli değişkenlerin net defter değeri ve net kâr olduğu denklemde, entegre rapor üretmek, sürdürülebilirlik raporu yayınlamak, Borsa İstanbul kurumsal yönetişim endeksi ve Borsa İstanbul sürdürülebilirlik endeksine dahil olmak kukla değişkenler olarak alınmıştır. Rastgele etkiler modeli, sabit etkiler modeli ve havuzlanmış veri modelleri arasından istatistiki kriterlere göre seçilen sabit etkiler modelinin sonuçlarına göre net defter değeri istatistiksel olarak en anlamlı faktör olurken, Kurumsal Yönetişim Endeksi de pozitif ve anlamlı bulunmuştur. Sürdürülebilirlik raporu yayınlanmasının anlamlı olmayan ancak olumlu bir etkisi varken, sürdürülebilirlik endeksinde yer almak, net kâr ve entegre rapor üretilmesi değişkenlerinin olumsuz ancak anlamlı olmayan etkileri olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar, piyasa katılımcılarının iyi kurumsal yönetime, defter değerine yansıyan iyi bir finansal pozisyon kadar değer verdiğini ve entegre düşünmenin faydalarına odaklanmanın finansal potansiyeline işaret ettiğini ortaya koymaktadır. Entegre raporlama sisteminin orta ve uzun vadede enerji şirketlerinin sürdürülebilir yönetim hedefine katkıda bulunacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The global energy sector is facing a major challenge: adapting to the impacts of climate change while meeting society's growing energy needs at reasonable prices. Energy companies need to be aware of these challenges, identify risks and opportunities accurately and in a timely manner, and create a sustainable corporate roadmap. This study analyses the potential benefits of integrated reporting for energy companies, which offers a new business model based on integrated thinking and value creation. The impact of integrated reporting on a company's market value is analyzed using an econometric panel data methodology. The sample consists of twelve energy companies listed on Borsa İstanbul for the period 2014-2023. The regression equation includes book value and net profit as continuous explanatory variables and integrated reporting, sustainability report, corporate governance index and sustainability index as dummy variables. To account for heterogeneity at the company level, the fixed effects model, the random-effects model and the pooled data model are statistically compared, with the fixed effects model being chosen. The latter model shows that book value is the most influential factor, while the corporate governance index is also positive and significant. The publication of a sustainability report has a nonsignificant but positive effect, while the inclusion of the variables in the sustainability index, net profit, and preparation of an integrated report have negative but non-significant effects. These results suggest that market participants value good corporate governance as much as a good financial position reflected in book value while signaling the financial potential of focusing on the benefits of integrated thinking.