Türkiye'de demografik dönüşümün kamu maliyesine etkileri: Dönemsel bir analiz
The impact of demographic transition on public finance in Turkey: A periodical analysis
  1. Tez No: 890214
  2. Yazar: NESLİHAN GENCE ŞEN TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Demografik Dönüşüm Teorisi'nde bir toplumun sanayileştikçe ve modernleştikçe doğurganlık oranlarının düşmesine, ömrün uzamasına ve nüfus artış hızının yavaşlamasına bağlı olarak nüfus yapısının yaşlandığı ve yaşlı nüfus yoğunluğuyla sonuçlanan bir dönüşüm geçirdiği varsayılmaktadır. Çoğunluğunu gelişmiş ülkelerin oluşturduğu pek çok ülke mevcut nüfus yapısı itibariyle söz konusu bu dönüşümün içinde yer almaktadır. Ancak demografik dönüşümün beraberinde bazı sorunları getireceği de aşikârdır. Demografik anlamda neslin yenilenmemesi sorununun yanında, mali anlamda kamu harcamalarında artışın ve vergi kapasitesinde azalışın gündeme gelmesi olasıdır. Şöyle ki, bir yandan yaşın yükselmesine bağlı olarak sağlık ve sosyal güvenlik harcamalarında artışlar yaşanırken diğer yandan tüketim/tasarruf kalıplarındaki değişikler ile iş gücü arzının daralmasına bağlı olarak vergi gelirlerinin düşeceği, vergi kompozisyonlarının değişeceği iddia edilmektedir. Türkiye'de mevcut nüfus yapısı ve gelecek nüfus projeksiyonları itibariyle bu dönüşümü yaşamaktadır. Bu bakımdan çalışmada Türkiye'nin söz konusu bu dönüşümden nasıl etkilendiği hem betimsel hem de ekonometrik olarak analiz edilmiştir. Analize göre demografik dönüşümün Türkiye üzerindeki etkisi uluslararası genel literatür ile uyumlu olarak hem kısa hem de uzun dönemde pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In the Demographic Transition Theory, it is assumed that as a society industrializes and modernizes, it undergoes significant changes in its population structure. These changes include declining fertility rates, increasing life expectancy and a slowing population growth rate, resulting in an aging population structure and an elderly population density. Many countries, most of them developed, are are currently experiencing this transition. It is clear, however, that demographic transition is not without its problems. In addition to the demographic problem of the non renewal of generations, population aging is likely to lead an increase in public expenditure and a decrease in tax revenues. Specifically, the aging of population push up health and social security costs, while tax revenues may fall due to shift in consumption and saving patterns, as well as a shrinking labor supply. Turkiye is undergoing this transition as evidenced by its current population structure and future projections. This study analyzes the impact of this transition on Turkey both descriptively and econometrically. The empirical results suggest that the impact of the demographic transition on Turkey is positive and statistically significant in both the short and long run, in line with most of the international literature. Science Code