Hemşirelik hizmetleri yönetsel etkinliğinin hemşirelerin mesleğe bağlılığı üzerine etkisi
The effect of nursing services managerial effectiveness on nurses' commitment to the profession
  1. Tez No: 890695
  2. Yazar: ESRA KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hemşireler, sağlık hizmetlerinin sunumundaki en önemli aktörler arasındadır. Birey ve toplum sağlığının korunması, tedavi edilmesi, rehabilite edilmesi ve geliştirilmesi süreçlerinde hemşireler önemli roller üstlenirler. Bu rollerin etkin bir şekilde yerine getirilmesi için hemşirelik hizmetlerinin yönetsel olarak etkin bir şekilde yürütülmesi gereklidir. Hemşirelik hizmetleri yönetsel etkinliğinin hemşirelerin mesleğe bağlılığı üzerine etkisinin incelenmesi çalışmanın temel amacı olarak belirlenmiştir. Tarama ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirilen çalışmanın evrenini Türkiye'de hemşirelik yapan kişiler oluşturmuş olup örneklem olarak 400 hemşireye ulaşılmıştır. Tanımlayıcı anket formu, Hemşirelik Hizmetleri Yönetsel Etkinliği Ölçeği, Hemşirelerin Mesleki Bağlılık Ölçeği aracılığıyla veriler toplanmıştır. Hemşirelerin yaş, cinsiyet, eğitim durumu, meslekte çalışma süresi, gelir düzeyi, çalıştığı kurum statüsünün mesleğe bağlılıklarını ve yönetsel etkinliklerini etkilediği, hemşirelerin mesleğe bağlılıklarının orta düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Genel yönetim politikaları, hemşirelikte mesleğe bağlılık ölçeği puanlarının anlamlı bir yordayıcısıdır. Çaba gösterme istekliliği puanları ile genel yönetim politikaları, amaç birliği, yetki devri, hiyerarşi, raporlama, hemşirelik hizmetleri yönetsel etkinliği ölçeği puanları arasında pozitif yönde orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre hemşirelik hizmetlerinde yönetsel etkinlik arttıkça hemşirelerin mesleğe olan bağlılıkları da artmaktadır. Bu sonuçtan hareketle, hemşirelik hizmetlerinin yönetsel etkinliğinin sağlanması için yönetim alanında uzman kişilerin yer alması ve yönetim süreçlerinde standardizasyon oluşturulması faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Nurses are among the most important actors in the delivery of health services. Nurses play important roles in the processes of protecting, treating, rehabilitating and improving individual and community health. In order to fulfill these roles effectively, nursing services must be carried out managerially effectively. Examining the effect of nursing services managerial effectiveness on nurses' commitment to the profession was determined as the main purpose of the study. The population of the study, which was conducted as a screening and relationship-seeking study, consisted of nurses working in Turkey, and 400 nurses were reached as a sample. Data were collected through a descriptive survey form, Nursing Services Managerial Effectiveness Scale, and Nurses' Professional Commitment Scale. It was concluded that nurses' age, gender, educational level, length of employment in the profession, income level, and the status of the institution they work in affected their commitment to the profession and managerial effectiveness, and that their commitment to the profession was at a medium level. General management policies are a significant predictor of professional commitment scale scores in nursing. It was concluded that there was a positive, medium-level, statistically significant relationship between the willingness to make effort scores and the general management policies, unity of purpose, delegation of authority, hierarchy, reporting, and nursing services managerial effectiveness scale scores. According to the results of the study, as managerial effectiveness in nursing services increases, nurses' commitment to the profession also increases. Based on this result, it may be beneficial to involve experts in the field of management and establish standardization in management processes in order to ensure the managerial effectiveness of nursing services.