İbni Rüşd'ün siyaset anlayışında Platon'un 'Devlet'i
Plato's republic in Ibn Rushd's understanding of politics
- Tez No: 891060
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışması İbn Rüşd'ün siyaset anlayışının Platon'un Devlet adlı eseri üzerinden açıklanması ve anlaşılması amacıyla hazırlanmış olup, daha geniş çerçevede İbn Rüşd'ün Platon'un Devlet adlı eseri üzerine yaptığı şerhin detaylı bir şekilde incelenerek Platon'un ve İbn Rüşd'ün devlet anlayışı hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Tez hazırlanırken İbn Rüşd'ün Platon'un Devlet eseri için yazdığı Telhîsu's-Siyâse li Eflâtûn adlı eserin orjinali elimizde olmadığı için Rosenthal ve Lerner tarafından hazırlanan İngilizce çevirilerine ve bu konuyla ilgili hazırlanmış diğer kaynaklara başvurulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde siyaset ve politika kavramları açıklanarak, bu kavramların İlk Çağ Yunan düşüncesinde ki karşılığına ve Platon'un devlet anlayışının Skolastik düşünce üzerine etkilerine değinilmiştir. İkinci bölümde Platon'un Devlet adlı eserinin İslam düşüncesindeki yansıması ve İslam filozoflarının siyaset anlayışları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise İbn Rüşd'ün Platon'un Devlet eserine yaptığı şerh detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared in order to explain and understand Ibn Rushd's understanding of politics through Plato's State, and in a broader framework, it has been prepared to provide information about Plato's and Ibn Rushd's' understanding of the state by examining Averroes' commentary on Plato's State in detail. In the preparation of the thesis, since the original of Ibn Rushd' Telhîsu's-Siyâse li Eflâtûn, which he wrote for Plato's Republic, was not available, the English translations prepared by Rosenthal and Lerner and other sources prepared on this subject were consulted. In the first part of the study, the concepts of politics and policy are explained, and the equivalent of these concepts in Ancient Greek thought and the effects of Plato's understanding of the state on Scholastic thought are touched upon. In the second part, the reflection of Plato's State in Islamic thought and the political understanding of Islamic philosophers are discussed. In the third part, Ibn Rushd's commentary on Plato's State is analyzed in detail.