Dihidrokersetin'in antidepresan-benzeri etkisinin ve etkiye serotonerjik mekanizmaların katılımının araştırılması
Investigation of the antidepressant-like effect of dihydroquercetin and the participation of serotonergic mechanisms in the effect
  1. Tez No: 891427
  2. Yazar: MUSTAFA ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR DEVRİM CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada biyoaktif flavonoid olan dihidrokersetin'in (taksifolin) antidepresan-benzeri etkinlik potansiyeli modifiye zorlu yüzme ve kuyruktan asma testleri ile değerlendirilmiştir. Dihidrokersetin 40 mg/kg dozda her iki testte de farelerin immobilite sürelerini kısalmış ve fluoksetin ile kıyaslanabilir düzeyde antidepresan-benzeri etkinlik göstermiştir. Dihidrokersetin'in antidepresan-benzeri etkinliğinin serotonerjik sistem ile ilişkisini araştırmak üzere santral sinir sisteminde serotonin deplesyonuna neden olan bir ajan olan p-klorofenil alanin (p-CPA) kullanılmıştır. p-CPA ön-uygulamaları dihidrokersetin'in antidepresan-benzeri etkinliğini ortadan kaldırmış ve bu fitokimyasalın antidepresan-benzeri etkisinde intakt bir serotonerjik sistemin varlığının kritik önemini ortaya koymuştur. Mekanistik çalışmalar kapsamında dihidrokersetin'in antidepresan-benzeri etkinliğine 5-HT1A, 5-HT2A/2C ve 5-HT3 serotonerjik reseptörlerinin olası katılımları ise sırası ile WAY-100635, ketanserin ve ondansetron kullanılarak araştırılmıştır. Her üç antagonistin ön-uygulamaları da dihidrokersetin'in antidepresan-benzeri etkinliğini ortadan kaldırmıştır. Bu bulgular, dihidrokersetin'in bu çalışmada ortaya koyulan antidepresan-benzeri etkinliğine serotonerjik nörotransmisyonun aracılık ettiğine ve söz konusu etkinin gerçekleşmesine 5-HT1A, 5-HT2A/2C ve 5-HT3 reseptörlerin katkıda bulunduğuna işaret etmiştir. Dihidrokersetin'in serotonerjik sistem aracılıklı antidepresan-benzeri etkinliği ilk kez bu çalışma ile ortaya koyulmuş olmakla beraber bu flavonoid'in antidepresan etkisinin depresyonlu hastalar üzerinde kapsamlı etkinlik ve güvenlik testleri ile doğrulaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antidepressant-like activity potential of the bioactive flavonoid dihydroquercetin (taxifolin) was evaluated by modified forced swimming and tail suspension tests. Dihydroquercetin at a dose of 40 mg/kg showed antidepressant-like activity comparable to fluoxetine by shortening the immobility periods of mice in both tests. p-chlorophenylalanine (p-CPA), an agent that causes serotonin depletion in the central nervous system, was used to investigate the possible involvement of the serotoninergic system in the antidepressant-like activity of dihydroquercetin. p-CPA pre-administrations eliminated the antidepressant-like activity of dihydroquercetin and revealed the critical importance of an intact serotonergic system in the antidepressant-like effect of this phytochemical. In the scope of mechanistic studies, the possible participation of 5-HT1A, 5-HT2A/2C and 5-HT3 receptors in the antidepressant-like activity of dihydroquercetin was investigated using WAY-100635, ketanserin, and ondansetron, respectively. Pre-administration of all three antagonists eliminated the antidepressant-like activity of dihydroquercetin. These findings indicated that the antidepressant-like activity of dihydroquercetin demonstrated in this study was mediated by serotonergic neurotransmission and that 5-HT1A, 5-HT2A/2C, and 5-HT3 serotonergic receptors contributed to this effect. Although the serotonergic system-mediated antidepressant-like activity of dihydroquercetin was demonstrated for the first time in this study, the antidepressant effect of this flavonoid needs to be confirmed with comprehensive efficacy and safety tests on depressed patients.