Koklear implantlı ve işitme cihazlı bireylerin dinleme ve anlama becerilerinin cinsiyete göre değerlendirilmesi
Evaluation of listening and comprehension skills of individuals with cochlear implants and hearing aids by gender
  1. Tez No: 891490
  2. Yazar: IRMAK ÇATALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İşitme kaybı, en önemli duyularımızdan biri olan işitme yeteneğinin kaybıdır. İşitme kaybının farklı seviyede dereceleri olup, bu dereceler değerlendirilip işitme yeteneğinin yeniden kazandırılması için koklear implant, işitme cihazı ve benzeri teknolojik cihazlar üretilip uygulanmaktadır. Bu cihazlarla birlikte işitme kaybına uğramış bireylerin işitsel yetenekleri ve dinleme-anlama becerileri gibi birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, koklear implantlı bireylerle işitme cihazlı bireylerin karşılaştırılması ile başlayıp dinleme ve anlama becerilerinin öncelikle yaşa ve cinsiyete göre, daha sonra ise cihaz kullanım deneyimi, cihaz kullanım yönü, koklear implant markası gibi değişkenlerle ilişkili olup olmadığı incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Ears test bataryası ile koklear implant ve işitme cihazlı bireylerin dinleme ve anlama yetenekleri değerlendirilmiştir. Araştırmaya 60 koklear implant ve 60 işitme cihazlı olmak üzere toplam 120 birey dahil edilmiştir. Araştırmanın sonucunda başta cinsiyet olmak üzere yaş, cihaz kullanım yönü, koklear implant markası gibi değişkenler ile arasında anlamlı bir fark olmadığı elde edilirken, cihaz kullanım deneyimi ve süresiyle ilgili anlamlı bir fark elde edilmiştir. Bu sonuç doğrultusunda işitme kaybına uğrayan bireylerin erken yaşta cihazlanıp eğitim almaya başlayarak işitsel yeteneklerinin geliştirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Hearing loss is the loss of the ability to hear, one of our most important senses. There are different degrees of hearing loss, and these degrees are evaluated and cochlear implants, hearing aids and similar technological devices are produced and applied to restore hearing ability. With these devices, many studies are carried out on the auditory abilities and listening-comprehension skills of individuals with hearing loss. The purpose of this study is to start by comparing individuals with cochlear implants and individuals with hearing aids and to examine whether listening and comprehension skills are related primarily to age and gender, and then to variables such as device use experience, direction of device use, and cochlear implant brand. For this purpose, the listening and comprehension abilities of individuals with cochlear implants and hearing aids were evaluated with the Ears test battery. A total of 120 individuals, 60 with cochlear implants and 60 with hearing aids, were included in the study. As a result of the research, it was found that there was no significant difference between variables such as gender, age, direction of device use, and cochlear implant brand, while a significant difference was obtained regarding device use experience and duration. In line with this result, it is necessary to improve the auditory abilities of individuals with hearing loss by receiving equipment and training at an early age.